GospodarkaMorska.tv

Uroczystość podniesienia bandery na holowniku VEGA

opublikowano: 08 grudzień 2014
Facebook Twitter Google Email

W piątek, 5 grudnia w obecności licznie zgromadzonych gości odbyło się uroczyste podniesienie bandery na holowniku VEGA, który powiększył flotę gdańskiej spółki holowniczej WUŻ Port and Maritime Service Ltd Sp. z o.o.

- Dzisiejszy dzień to dla naszej spółki ogromna uroczystość. Kupiliśmy kolejny holownik. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Jednostka ma świetne właściwości manewrowe, jest bardzo zwrotna i co ważne wysoka klasa lodowa pozwala jej kadłubowi kruszyć lód o gróbości 80 centymetrów. Jesteśmy przekonani ,że powiększona o nową jednostkę flota będzie silnym i niezawodnym elementem w całym procesie obsługi holowniczej statków w Porcie Gdańskim - mówi prezes WUŻ pan Roman Daszuta.

To już drugi holownik, który Spółka zakupiła w ciągu ostatniego roku. We wrześniu 2013r. byliśmy świadkami podobnej uroczystości - powitania holownika „AKUL” o uciągu 73 tony, który znacznie zmodernizował flotę „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. i stworzył nowe możliwości jeszcze lepszej obsługi różnego rodzaju statków, zawijających do Portu Gdańskiego.

Holownik „VEGA” typu ASD również doskonale zaspokoi potrzeby lokalnego rynku usług holowniczych. Jest jednostką mniejszą ale równie nowoczesną jak holownik „AKUL”. Jako kilkuletnia, w idealnym stanie technicznym, niezwłocznie po dopełnieniu niezbędnych formalności będzie wprowadzona do eksploatacji. Stanie się to jeszcze w tym miesiącu. Zakup holownika „VEGA” to integralna część, rozpoczętej w ubiegłym roku, realizacji strategii Zarządu „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp.z o.o., która zakłada między innymi, że zakupiona jednostka zastąpi dwa sprzedane w tym roku starsze i wysłużone już holowniki „ATLAS II” i „HERKULES II”.

Holownik „VEGA” (nr IMO – 9375343) został zbudowany w Polsce w roku 2006 przez Marine Project Ltd Sp. z o.o. Świadczył usługi w Estonii a posiadając klasę lodową znakomicie sprawdził się w trudnych warunkach atmosferycznych, które panują w tamtym rejonie.


Parametry techniczne holownika „VEGA”

Moc silnika- 2850
Uciąg- 36T
Uciąg max.- 38T
IMO- 9375343
Klasa - KM Arc4 R3 AUT3 Tug
Długość całkowita- 19m
Szerokość- 9m
Zanurzenie- 3,80m
GT- 144
NT- 44
Silniki główne- 2x Caterpillar 3512 B
Silnik pomocniczy- Diesel generator 52 kW
Pędniki- 2x Aquamaster US 205
Radar- SIMRAD CX 54-ED
AIS- SIMRAD AI-80
Kompas satelitarny- SIMRAD HS-50
Auto pilot- ROBERTSON AP9 MK3
Typ radia i stacji- SAILOR VHF RT 4822. SIMRAD RT 64
Winda kotwiczna- Rollce- Royce, 105 t.
Lina holownicza- 44mm Marlow Steelite rope, 200m
Kotwica- 1x 270kg
Hak- 7,5t
Dźwig pokładowy- Palfinger PC2300M 2.1 t/m