GospodarkaMorska.tv

Maersk McKinney Moller w DCT Gdańsk - relacja GospodarkaMorska.TV

opublikowano: 21 sierpień 2013
Facebook Twitter Google Email

Długo wyczekiwany i od dawna zapowiadany gigant Triple E duńskiego armatora Maersk w środę 21 sierpnia wpłynął do Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku.

Maersk McKinney Moller, nazwany tak w hołdzie zmarłego w 2012 roku syna założyciela, to obecnie największy kontenerowiec świata. Statek ma 400 metrów (1312 ft) długości, 59 metrów (194 ft) szerokości i maksymalne zanurzenie 14,5 metra (48 ft). Ten ostatni parametr uniemożliwia mu pokonanie kanału Panamskiego i wpłynięcie do Amerykańskich portów, ale nie ma problemu z pokonaniem Kanału Sueskiego, przez który przepływa w ramach serwisu AE10 łączącego Azję z Europą, zawijając do portów Kwangyang, Szanghaj, Ningbo, Yantian, malezyjskiego Tanjung Pelepas, Rotterdamu, Bremerhaven, Arhus, Gdańska i Goteborg, a w powrotnej drodze także do Tangeru, Singapuru i Hong-Kongu.

Jednostka zbudowana została kosztem około 100 mln $ w koreańskiej stoczni Daewoo Shipbulding. Jej ładowoność to nawet 18000 kontenerów dwudziestostopowych (TEU), co jest liczbą o 3000 wyższą od poprzednich jednostek klasy EMMA.

Przydomek Triple E wziął się od jego trzech cech:
Economy of scale, energy efficient i environmentally improved, czyli można powiedzieć, że statek jest bardziej ekonomiczny, wydajniejszy i bardziej przyjazny środowisku, niż jego poprzednicy.
Dla przykładu Triple E na transport ładunku o wadze 1 tony, na dystansie 1 kilometra emituje tylko 3g CO2, podczas gdy statystyczny samolot, aż 560g, ciężarówka 47g, a pociąg 18g.

Do Gdańska statek wpłynął ze standardowym ładunkiem wysokości 5-kontenerów na pokładzie i z zanurzeniem około 12,6 metra.
Podczas wchodzenia do portu McKinney Moller korzystał standardowo z pomocy holowników firmy WUŻ Gdańsk, którym tym razem, z racji wyjątkowości tego wydarzenia, jakim było pierwsze zawinięcie Triple E do DCT, towarzyszyło wiele innych jednostek pływających.
Były wśród nich Dar Młodzieży, okręt Marynarki Wojenne ORP Kościuszko, gościnnie holownik Bazalt należący do Petrolbalticu, statki Portowej Straży Pożarnej oraz niezliczone łodzie prywatne.

Maersk McKinney Moller pozostanie w DCT do soboty 24 sierpnia. Na chwilę obecną, w służbie są dwie jednostki typu Triple E -- których docelowo we flocie Armatora ma być 20.
Kolejna okazja na zobaczenie kontenerowego olbrzyma w Gdańsku będzie za około miesiąc, gdy zawinie tu bliźniaczy Maersk Majestic.
Za pomoc w realizacji materiału VIDEO dziękujemy firmie WUŻ