GospodarkaMorska.tv

Najnowsze:

Relacje TV:

Mimo kryzysu Covid-19 w polskich stoczniach praca wre. Karstensen Shipyard Poland realizuje kilka budów statków jednocześnie 03 kwiecień 2020

Mimo trudności spowodowanych obecną sytuacją w kraju i na świecie prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni są kontynuowane z zachowaniem  obowiązujących obostrzeń sanitarnych

Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa 31 marzec 2020

20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.  

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej 30 marzec 2020

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.

Port Gdańsk: Nowy żuraw Liebherr zwiększy zdolności przeładunkowe w Porcie Północnym 25 marzec 2020

24 kwietnia trzeci żuraw portowy Liebherr LPS 600 stanął na pirsie rudowym w Porcie Północnym. Nowe urządzenie zwiększy możliwości przeładunkowe terminalu i wyraźnie przyśpieszy obsługę zawijających do portu jednostek.

Prezes DCT Gdańsk dziękuje pracownikom i podkreśla ogromną rolę portów w czasach kryzysu COVID-19 24 marzec 2020

Pracownicy portów i cała branża logistyczna do cisi bohaterowie walki z COVID-19. DCT Gdańsk dziękuje swojemu zespołowi i wszystkim innym #logisticsheroes. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym prezes DCT Gdańsk Cameron Thorpe podkreśla ogromną rolę portów, szczególnie w czasach dzisiejszego kryzysu COVID-19.

Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe 19 marzec 2020

W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.

Inwestycja drogowo-kolejowa Portu Gdańsk zwiększy przeładunki do 100 milionów ton rocznie (foto, video) 17 marzec 2020

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prowadzi pracę przy rozbudowie i modernizacji sieci drogowo-kolejowej Portu Zewnętrznego w Porcie Gdańsk. Nowa sieć ma być w przyszłości zapleczem dla planowanego Portu Centralnego, dzięki któremu przeładunki  wyniosą ok. 100 mln ton w skali roku.

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim 16 marzec 2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nielada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i koordynator międzynarodowego projektu DAIMON.

Wizyta dyplomatyczna niemieckiego okrętu w Gdyni 10 marzec 2020

„Obecność NATO na Morzu Bałtyckim ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedział Yngve Skoglund, dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO SNGM-1. Wczoraj, przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w Gdyni, zacumował FGS Oste - nawodny okręt nasłuchowy. Wizyta miała charakter dyplomatyczny. 

Gigantyczna MSC AMBRA w Porcie Gdańsk 09 marzec 2020

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.