GospodarkaMorska.tv

Zielony żaglowiec w Porcie Gdynia

opublikowano: 31 maj 2019
Facebook Twitter Google Email

Jest z pewnością jednym z najbardziej nietypowych żaglowców, które gościły przy gdyńskich nabrzeżach – przy Nabrzeżu Pomorskim zacumował charakterystyczny, zielony Alexander von Humboldt II. Będzie można przyglądać mu się aż do niedzieli a w sobotę, 1 czerwca od 10:00 do 12:00 statek otworzy się dla zwiedzających.

Aż przez trzy dni będzie można podziwiać w Gdyni zielony żaglowiec, a nawet zajrzeć na jego pokład. Dziś około południa, Alexander von Humboldta II – niemiecki trzymasztowy bark, który na całym świecie jest rozpoznawalny właśnie dzięki swojemu nietypowemu kolorowi żagli, zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim. Zielony jest też sam kadłub jednostki, której macierzystym portem jest niemieckie Bremerhaven.

Na co dzień Alexander von Humboldt II służy do szkolenia młodych ludzi z zakresu tradycyjnego żeglarstwa. Oferuje między innymi kilkudniowe rejsy. To cel niemieckiego oddziału Sail Training International – fundacji Deutsche Stiftung Sail Training, która zarządza statkiem.

Wbrew pozorom, to żaglowiec stosunkowo młody – jego budowa rozpoczęła się w 2008 roku (kosztował 15 milionów euro), a wodowanie miało miejsce w połowie 2011 roku. Jednostka zastąpiła wówczas były latarniowiec o tej samej nazwie. Ma 65 metrów długości i nieco ponad 10 metrów szerokości. Łączna powierzchnia jego zielonych żagli to 1360 metrów kwadratowych.

Żaglowiec będzie można go podziwiać aż do niedzieli, 2 czerwca.

Dodatkowo przewidziano także możliwość zwiedzenia jego pokładu - w związku z przypadającym w sobotę Dniem Dziecka, żaglowiec będzie tego dnia udostępniony dla zwiedzających w godzinach od 10:00 do 12.00. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!