GospodarkaMorska.tv

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne

opublikowano: 26 luty 2019
Facebook Twitter Google Email

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.

Specjalistyczny katamaran hydrograficzny Konstelacja przechodzi obecnie próby i prace zdawczo-odbiorcze. Statek wykona pomiary hydrograficzne oraz badania warunków żeglowności, torów wodnych, kotwicowisk i innych akwenów użytkowych. Będzie również wyznaczał parametry bezpiecznej głębokości dróg morskich w rejonie portów: Gdynia, Gdańsk, Hel, Władysławowo, Puck, na Zatoce Gdańskiej, Puckiej, w rejonie Półwyspu Helskiego, wybrzeża środkowego i wschodniego oraz na otwartych obszarach Morza Bałtyckiego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego żeglugi morskiej.

Konstelację zbudowała stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy w Finlandii. To jednostka o konstrukcji aluminiowej, całkowicie spawanej. Katamaran ma 24,85 m długości, 7,80 m szerokości oraz 1,6 m maksymalnego zanurzenia. Wyposażony jest w dwa silniki wysokoprężne Catepillar 2 x 515kW. Załoga statku do pracy wykorzystywać będzie specjalistyczny sprzęt hydrograficzny, m.in.: system echosondy wielowiązkowej (MBES), sonar holowany (SSS – Slide Scan Sonar System), pojazd do podwodnych inspekcji wizyjnych (ROV – Remotely Operated Vehicle), system dynamicznego pozycjonowania (DP – Dynamic Positioning), mierniki prędkości rozchodzenia się dźwięku w wodzie (SVP) oraz hydrograficzne specjalistyczne oprogramowanie do zbierania i opracowywania danych pomiarowych (walidacja).

Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć katamaran, to 15 w. Możliwa jest jej regulacja w zakresie od 0 do prędkości maksymalnej. Zasięg przy prędkości ekonomicznej wynosi 600 Mm, autonomiczność żeglugi to 10 dni. Statek odpowiada wymaganiom Towarzystwa Klasyfikacyjnego Polskiego Rejestru Statków i posiada klasę PRS: * mKM II Lm1 AUT DP1. Rejonem pływania jednostki hydrograficznej będzie Morze Bałtyckie.

Konstelacja została zbudowana w ramach projektu „Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni”, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Priorytet: III. Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego Działanie: 3.2. Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych. Więcej informacji na temat projektu tutaj.

Konstelacja to już drugi nowy statek dla Urzędu Morskiego w Gdyni przekazany w ostatnich miesiącach. W grudniu flota urzędu poszerzyła się o jednostkę inspekcyjną Kontroler-22. Statek ten, tak jak Konstelację, zbudowała fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy. Jest on przeznaczony do prac na terenie Portu Gdynia oraz kotwicowisk i podejść do tego portu. Jego główne zadania to m.in. wożenie inspektorów z kapitanatu w ramach sprawdzania czystości wód, przygotowania doków stoczniowych pod kątem ich czystości i możliwości zanurzeń, sprawdzanie nabrzeży itp. Więcej informacji i wideo tutaj.

Urząd Morski w Gdyni w ramach projektu wymiany taboru pływającego wkrótce otrzyma jeszcze dwa nowe statki. Będą to jednostka do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego – statek ma zostać odebrany w Elblągu 26 sierpnia 2019 r., oraz dwie szybkie jednostki kontrolno-inspekcyjne.

W ramach innego projektu natomiast stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku pod nadzorem PRS buduje dla Urzędów Morskich w Szczecinie i w Gdyni dwie wielozadaniowe jednostki. Statki mają być gotowe w połowie 2020 r.

Modernizacja taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni ma zwiększyć efektywność realizacji zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury dostępu do portów od strony morza, a także zachować porządek prawny i ochronę środowiska.

Konstelacja w liczbach

Wymiary i parametry główne statku:

Długość całkowita:                             24,85 m
Długość kadłuba:                               24,35 m
Długość konstrukcyjna:                      23,40 m   
Szerokość konstrukcyjna:                   6,89 m
Szerokość całkowita (z odbojnicą):     7,80 m
Zanurzenie maksymalne:                    1,6 m
Wyporność:                                        72 tony
Dwa silniki wysokoprężne Catepillar   2 x 515kW

Klasa statku:

Statek odpowiada wymaganiom Towarzystwa Klasyfikacyjnego Polskiego Rejestru Statków i posiada klasę  PRS:  * mKM II Lm1 AUT DP1

Zasięg i warunki żeglugi oraz prędkość jednostki:
Prędkość ekonomiczna:                             11,0 węzłów
Prędkość maksymalna:                              15,0 węzłów
Prędkość do prowadzenia  pomiarów:        od 1-2 do 6 węzłów
Prędkość marszowa:                                  10-12 węzłów

Możliwa jest regulacja prędkości w zakresie od 0 do prędkości maksymalnej. Rejonem pływania statku jest Morze Bałtyckie. Zasięg przy prędkości ekonomicznej wynosi 600 Mm, a autonomiczność żeglugi 10 dni.

Wyposażenie hydrograficzne – specjalistyczne:

System echosondy wielowiązkowej (MBES)
Echosonda jednowiązkowa (SBES)
Sonar  holowany  (SSS – Side Scan Sonar System)
Pojazd do podwodnych inspekcji wizyjnych (ROV – Remotely Operated Vehicle)
Inercyjny system nawigacyjny  (INS – Surface Inertial Navigation System) z kompensatorem przechyłów i żyrokompasem
System dynamicznego pozycjonowania (DP – Dynamic Positioning)
System (odbiornik) pozycyjny DGPS/RTK z modułem odbioru poprawek RTK (w wersji morskiej)
System nawigacji (pozycjonowania ) podwodnego USBL (Ultra Short Base Line)
Mierniki prędkości rozchodzenia się dźwięku w wodzie (SVP)
Komputerowa stacja robocza i sieć statkowa
Hydrograficzne specjalistyczne oprogramowanie do zbierania i opracowywania danych pomiarowych (walidacja)