GospodarkaMorska.tv

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

opublikowano: 01 marzec 2019
Facebook Twitter Google Email

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.

– Myślę, że to będzie dobry statek. Mamy jednostkę w Norwegii, którą Cetus wkrótce zastąpi. Trawler ma być gotowy latem tego roku. Czekamy z niecierpliwością na moment, kiedy będziemy mogli pływać tym statkiem i zarabiać dużo pieniędzy. Cetus będzie operował na Morzu Północnym, Oceanie Atlantyckim i na Morzu Barentsa u północnych wybrzeży Norwegii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Helge Vikshåland, właściciel firmy Cetus.

Trawler powstaje na zamówienie norweskiego kontrahenta – firmy Fitjar Mekaniske Verksted A.S. Cetus ma 65 m długości i 14 m szerokości. Jednostka budowana jest według projektu przygotowanego przez biuro projektowe Salt Ship Design. Nadzór nad budową sprawuje towarzystwo klasyfikacyjne Bureau Veritas.

Podczas wodowania poinformowano, że Zakład Nowych Budów wybuduje w tym roku jeszcze trzy jednostki.

Budowa statków rybackich jest jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Poza nimi, w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki usługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie stocznia pozyskała także ważne kontrakty na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Stocznia Remontowa Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Cztery lata temu Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 1 000 osób i jest zwiększane. Nauta jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji, m.in. oferuje armatorom statki o napędzie LNG. Stocznia, wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi, uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji specjalistycznych rozwiązań dla Marynarki Wojennej oraz nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce oraz w różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.