GospodarkaMorska.tv

Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni

opublikowano: 18 kwiecień 2019
Facebook Twitter Google Email

Nowy okręt dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej już na wodzie. Uroczystość wodowania jednostki rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) odbyła się w środę w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Jak ujawnił kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, nowy okręt będzie nosić imię HMS Artemis.

– Nie mogę się już doczekać, kiedy okręt wejdzie do służby. Gdy zostanie dostarczony do Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, będzie znaczącym elementem naszych sił – mówi kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej.

Na zlecenie szwedzkiej grupy zbrojeniowej Saab za budowę częściowo wyposażonego okrętu odpowiedzialna jest Stocznia Remontowa Nauta. Prace te wykonuje we współpracy z PGZ Stocznią Wojenną.

– Mamy za nami naoczny przykład tego, że w ciągu kilku miesięcy częściowo wyposażony kadłub okrętu został zbudowany. Także oczywiście zdolności są i myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego typu projektów. Stocznia Wojenna budowała cały kadłub w oparciu o materiały i dokumentacje dostarczoną przez stocznię Nauta, czy bezpośrednio z Saab Kockums. Także byliśmy wykonawcą, nie jesteśmy projektantem, nie zamawiamy urządzeń, materiałów, tylko budujemy na powierzonym materiale. Ten podział ról został już dawno określony, zanim jeszcze Stocznia Wojenna znalazła się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej – mówi Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej.

Po zakończeniu prac w PGZ Stoczni Wojennej, okręt SIGINT dalsze prace przejdzie w Stoczni Remontowej Nauta.

– W SR Nauta będzie odbywał się proces instalacji wszystkich systemów ogólnookrętowych, instalacji kablowych, instalacji urządzeń specjalnych. Jednostka w stoczni Nauta przejdzie próby na uwięzi oraz później próby morskie. Przekazanie jednostki planowane jest na koniec bieżącego roku, ale, tak jak wspominałem, będzie to przekazanie jednostki, która będzie platformą w pełni wyposażoną i po próbach morskich, natomiast Saab Kockums będzie jeszcze po tym okresie budowy instalował te specjalistyczne urządzenia, które służą do walki radioelektronicznej – tłumaczy Adam Potrykus wiceprezes, p.o. prezesa zarządu SR Nauta.

Przed przekazaniem okrętu, stocznia Saab w Karlskronie wykona także finalny etap prób morskich (SAT).

Obecny na uroczystości wodowania Gunnar Wieslander, prezes stoczni Saab Kockums, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że dzisiejsza ceremonia to dopiero początek współpracy Szwecji z Polską.

– Jesteśmy sąsiadami, łączy nas most, którym są promy plywające między Szwecją a Polską. Firmy z całej Polski już są częścią klastra przemysłowego. Nieustannie ma miejsce wymiana handlowa, a przedstawiciele polskich firm już teraz dostarczają najnowocześniejsze elementy do naszych wysoko zaawansowanych okrętów podwodnych, np. A26, więc to tylko początek, zostaniemy tu dłużej – mówi Gunnar Wieslander, prezes stoczni Saab Kockums.

Palenie blach dla okrętu HMS Artemis odbyło się w marcu 2018 roku, a trzy miesiące później położono stępkę. Jednostka ma długość 74 m i wyporność 2 200 ton.

W 2017 roku Saab podpisał umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV) na zaprojektowanie i budowę okrętu SIGINT, który zastąpi będącą obecnie w służbie jednostkę HMS Orion. Następnie grupa zakontraktowała Stocznię Remontową Nauta z Grupy PGZ jako wykonawcę platformy, wodowania, i wykonania pierwszych prób morskich platformy okrętu. Umowę w tej sprawie podpisano 26 kwietnia 2017 r. w Gdyni.

Współpraca przy budowie okrętu pomiędzy Saab i Stocznią Remontową Nauta jest bezpośrednim wynikiem zawartego pod koniec 2016 r. porozumienia o ustanowieniu partnerstwa pomiędzy Saab i PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich.

W ceremonii wodowania okrętu SIGINT udział wzięli przedstawiciele polskiego rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i firmy Saab oraz przedstawiciele Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych, Ambasady Szwecji oraz zaproszeni goście.