GospodarkaMorska.tv

Szóste w tym roku wodowanie w SR Nauta

opublikowano: 26 październik 2018
Facebook Twitter Google Email

Szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. W piątek z pochylni B-3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Scombrus. Trafi do francuskiej spółki zajmującej się połowami ryb.

Scombrus o numerze budowy B-131 ma 81,4 m długości i 17,50 m szerokości. Częściowo wyposażona jednostka powstała na zamówienie kontrahenta z Norwegii – firmy Havyard Ship Technology AS. Na statku przewidziano kilka innowacyjnych rozwiązań, gwarantujących m.in. bezpieczne warunki pracy załogi, efektywność energetyczną oraz umożliwiających zrównoważone połowy. Trawler jest budowany w oparciu o projekt holenderskiego biura projektowego ASD Ship Design B.V.

– Dzięki temu nowemu statkowi rybackiemu wzmocnimy nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, z naciskiem na utrzymanie zdrowych zasobów rybnych oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – powiedział Antoine Dhellemmes, dyrektor generalny spółki France Pelagique SAS, która będzie finalnym odbiorcą jednostki.

Trawler zostanie przekazany w grudniu tego roku i zastąpi dwa ponad 30-letnie statki we flocie armatora. Kontrakt zawarty z Havyard Ship Technology AS przewiduje opcjonalnie możliwosć budowy jeszcze jednej jednostki tego typu. 

Zakład Nowych Budów SR Nauta w tym roku planuje jeszcze dwa wodowania.

Budowa statków rybackich jest jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Poza nimi, w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki usługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie stocznia pozyskała także ważne kontrakty na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Stocznia Remontowa Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Cztery lata temu Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 1 000 osób i jest zwiększane. Nauta jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji, m.in. oferuje armatorom statki o napędzie LNG. Stocznia, wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi, uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji specjalistycznych rozwiązań dla Marynarki Wojennej oraz nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce oraz w różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.