GospodarkaMorska.tv

System yetiSense monitoruje jakość powietrza w Porcie Gdynia

opublikowano: 18 wrzesień 2018
Facebook Twitter Google Email

Na razie trzy, ale będzie ich więcej. Mowa o specjalistycznych czujnikach zainstalowanych w Porcie Gdynia w ramach kompleksowego systemu yetiSense, który przez całą dobę monitoruje jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni. Nowoczesny system ma ograniczyć podobne sytuacje w przyszłości.

– Do zainstalowania czujników przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu, ze względu na to, że cały czas zwiększa się przeładunek materiałów masowych, w związku z tym zapylenie może stanowić problem dla mieszkańców. Stwierdziliśmy, że trzeba to opomiarować i w ten sposób też ułatwić „masówce” podjęcie działań, stąd zainstalowanie tego systemu monitoringu powietrza – mówi Katarzyna Hlebowicz- Wojciechowska, kierownik działu ochrony środowiska w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.

Nowoczesny i kompleksowy system monitoringu jakości powietrza oraz natężenia hałasu stworzyła firma SeaData z Gdyni. Zastosowane w nim zaawansowane uczące się algorytmy sztucznej inteligencji (ang. machine learning) umożliwiają yetiSense przewidywanie potencjalnego zagrożenia z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku wykrycia anomalii, system natychmiast alarmuje ZMPG o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

– Mierzymy pyły PM10, PM 2.5 i tutaj głównie interesuje mieszkańców Gdyni pył węglowy. Współpraca nasza i Portu Gdynia ma na celu zminimalizowanie ryzyka. Czujniki zbierają stężenia pyłów, wysyłają je co 10 min do platformy, gdzie są analizowane. Do tego dokładamy dane prognozy pogody i prognozujemy na 48 h do przodu bądź na 7 dni w dużej ogólności – tłumaczy Rafał Wolak, prezes SeaData.

Oprócz danych z aparatury pomiarowej, połączona z nią platforma analityczna może także zbierać i przetwarzać informacje z innych źródeł, np. dane ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), a także integrować i analizować dane z nieograniczonej liczny czujników, nawet innych producentów (np. ARMAAG – Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej). Następnie w czasie rzeczywistym tworzone są raporty w postaci wykresów i map. Wkrótce system zostanie także wzbogacony o harmonogram przeładunków w terminalach portowych.

– Trzy czujniki na terenie Portu Gdynia zamontowane przy ulicy Chrzanowskiego, Węglowej oraz Muzeum Emigracji. Dodatkowe dwa czujniki będą zamontowane na terenie Dalmoru oraz Nauty – wymienia Piotr Siedlecki, wiceprezes SeaData.

System monitoringu ma zdyscyplinować pracę poszczególnych terminali, maksymalnie wyeliminować emisje szkodliwych pyłów, a także dbać, by procesy przeładunkowe odbywały się w Porcie Gdynia zgodnie z ekologicznymi wymaganiami.

– Kiedy zaczynają być przekraczane limity, jest powiadomienie i w tym momencie możemy zareagować, zadzwonić do terminalu masowego i poprosić o ograniczenie pylenia w danym momencie – mówi Hlebowicz- Wojciechowska.

Monitoring powietrza można obserwować tutaj.

Koszt urządzeń to kilkanaście tysięcy złotych. Podobny system działa także w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

SeaData sp. z o.o. tworzy zaawansowane systemy, które w oparciu o zaawansowane sieci sensoryczne i algorytmy sztucznej inteligencji, analizują różnego rodzaju dane, a następnie przewidują anomalie w skomplikowanych procesach nowoczesnego przemysłu, w myśl idei Industry 4.0 i Smart Factory. System yetiSense można łatwo skalować, umożliwia analizę dowolnych danych i integrację z dowolnymi urządzeniami loT.

Zespół firmy tworzą specjaliści z zakresu informatyki, elektroniki i meteorologii, którzy wieloletnie doświadczenie zdobyli w światowych korporacjach technologicznych. Spółka jest także absolwentem prestiżowego programu akceleracyjnego Space3ac, realizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21 225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. W porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych. Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży i pogłębieniem portowych akwenów.