GospodarkaMorska.tv

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II

opublikowano: 19 wrzesień 2018
Facebook Twitter Google Email

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.

– Zakończyliśmy pierwszy etap budowy, teraz realizujemy aktualnie drugi etap budowy, który polega już na takiej fizycznej produkcji. Zostały wcześniej zakontraktowane wszystkie materiały, urządzenia konieczne do realizacji harmonogramu. Zgodnie z tym, co mówiłem na podniesieniu bandery, po wakacjach, czyli dzisiaj, rozpoczynamy fizycznie produkcję jednostki numer 2. Składowany materiał za chwilę będzie podlegał podobnemu procesowi wykroju jak mieliśmy uroczyście okazję to obserwować – mówi Piotr Dowżenko, prezes Remontowa Shipbuilding.

Drugi niszczyciel min o numerze budowy 258/2 będzie nosił nazwę Albatros. Okręt powstaje na mocy podpisanego w Ministerstwie Obrony Narodowej 27 grudnia ubiegłego roku kontraktu na dostawę dla Marynarki Wojennej RP dwóch kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego. Jednostka będzie miała 58,50 m długości całkowitej, 10,30 m szerokości maksymalnej oraz wyporność do 850 t. Podobnie jak prototyp, kadłub niszczyciela wykonany zostanie ze stali amagnetycznej. W rozmowie z dziennikarzami prezes stoczni Remontowa Shipbuilding poinformował, że każdy przedmiot wykonany z tego rodzaju materiału charakteryzuje się bardzo niskim polem magnetycznym. Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiegać będą w specjalnej hali w kontrolowanych warunkach, m.in. czystości, wilgotności i temperatury powietrza.

Okręty typu Kormoran II przeznaczone są do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Posiadają wysokie parametry napędowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi oraz niskie sygnatury pól fizycznych.

– Te nowe okręty, te zadania, które stare okręty wykonywały również, realizują w sposób szybszy, dokładniejszy i mogą wykonać w związku z tym znacznie więcej. Akwen, który może przeszukać Kormoran, jest kilkakrotnie większy niż akwen, który przeszuka niszczyciel starego typu w tym samym czasie. Ten pierwszy etap eksploatacji Kormorana był poświęcony głównie zbieraniu doświadczeń i jak na każdym prototypie, mnóstwo takich rzeczy wychodzi i one są zarówno w obszarze programowania okrętu, integracji urządzeń, ale też typowo socjalnym. Także z tego, co ja wiem, to dowódca okrętu i załoga zebrali ponad 500 różnych sugestii, z których większość została użyta już na drugim okręcie, na Albatrosie – mówi kadm. Krzysztof Zdonek, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Zapewnił, że przyjęte na Kormoranie rozwiązania się sprawdzają. Jednostka była testowana nie tylko na Bałtyku, ale także na Morzu Północnym i w kanale La Manche, gdzie pracowała idealnie w trudnych warunkach.

Budowa okrętu odbywa się w ramach konsorcjum w składzie Remontowa Shipbuilding (lider), PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

– Odpowiadamy za dostawę na okręt zintegrowanego systemu walki, to jest „mózg, system nerwowy, serce” tego okrętu, wszystko, co steruje i integruje w jedną całość wszelkiego rodzaju sensory i efektory zgromadzone na okręcie. Wspomagamy dowódcę, załogę okrętu w jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu tych wszystkich rodzajów sensorów i efektorów i wspomagamy podejmowanie decyzji naszą pracą, czyli tzw. systemem zarządzania walki SCOT, który na ten okręt dostarczyliśmy. To tzw. jednolita platforma systemowa dla wszelkiego rodzaju nowo budowanych i modernizowanych okrętów w Polsce, czyli system przede wszystkim integrujący wszelkiego rodzaju urządzenia i uzbrojenie okrętowe, podsystemy zwalczania zagrożeń nawodnych, podwodnych, powietrznych, system komunikacji, systemy nawigacyjne – tłumaczy dr Hubert Jando, rzecznik Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

Jednostkę zaprojektowało biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding. Będzie służyła w 13. Dywizjonie Trałowców, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni. Do głównych zadań Albatrosa należeć będą: zwalczanie i poszukiwanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min, zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi oraz prowadzenie akcji ratowniczych.

ORP Kormoran, prototypowy niszczyciel min zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding, wszedł do służby 28 listopada 2017 r. Jest wyposażony m.in. w sonary: podkilowy SHL-101/TM i samobieżny o zmiennej głębokości zanurzenia SHL-300 na pojeździe podwodnym Saab Double Eagle Mark III. Dodatkowo posiada autonomiczny pojazd podwodny Kongsberg Hugin oraz polski zdalnie sterowany pojazd podwodny Morświn służący do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych typu Toczek. Kormoran dysponuje również polskimi zdalnie sterowanymi pojazdami podwodnymi wielokrotnego i jednorazowego użytku typu Głuptak.

W skład uzbrojenia okrętu wchodzą armata okrętowa Wróbel II kalibru 23 mm i trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom.

Kormoran to pierwszy nowy okręt zbudowany w polskiej stoczni od początku lat 90. ubiegłego wieku.