GospodarkaMorska.tv

Stocznia CRIST przekazała nowoczesny statek do przewozu ryb

opublikowano: 14 wrzesień 2018
Facebook Twitter Google Email

Aqua Tromøy w drodze do Norwegii. W czwartek ze stoczni CRIST w Gdyni wypłynął nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.

W pełni wyposażony statek typu multipurpose live fish carrier (stoczniowy numer budowy NB 75 SC 75/1) ma 76,90 m długości, 15 m szerokości oraz 8 m wysokości bocznej. Ten nowoczesny, zautomatyzowany i wielozadaniowy statek autorstwa norweskiego biura projektowego Seacon AS został wyposażony w napęd dieslowo-elektryczny. Na jego pokładzie przewidziano dwie ładownie na ryby o łącznej pojemności 3 000 m3. Jednostka powstała pod nadzorem międzynarodowego towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL. Kontrakt na jej budowę stocznia CRIST zdobyła w październiku 2016 r.

Aqua Tromøy zostanie przeznaczony do przewozu ryb z farm morskich na Atlantyku i Morzu Północnym do przetwórni na lądzie. Załoga statku to 10 osób. Operatorem jednostki będzie DESS Aquaculture Shipping.

W marcu ubiegłego roku stocznia CRIST zdobyła kontrakt na drugi taki sam statek. Jednostka o numerze budowy NB SC 75/2 będzie nosiła nazwę Aqua Kvaløy.

CRIST jest obecnie jedną z największychpolskich stoczni. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.