GospodarkaMorska.tv

Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy

opublikowano: 01 listopad 2018
Facebook Twitter Google Email

Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.

Budowę jednostki o numerze budowy NB 311 dokończy norweska stocznia Ulstein. Do Ulsteinvik holuje ją holownik Mustang. Na miejsce mają dotrzeć 9 listopada.

Prom Color Hybrid ma 160 m długości i 27,10 m szerokości. Zostanie wyposażony w hybrydowy system napędu głównego, który połączony z odpowiednimi parametrami jednostki zapewni jej wysoką manewrowość. Proces ładowania baterii każdorazowo będzie odbywał się w porcie przy pomocy kabla zasilającego ze specjalnych obiektów nabrzeżnych lub na samym pokładzie statku. Jednostka pomieści 2 000 pasażerów oraz 500 pojazdów.

Color Hybrid będzie kursował na trasie Sandefjord-Strömstad (Norwegia-Szwecja). Podróż zajmie 2 godziny i 20 minut. Nowy prom zastąpi o połowę mniejszą jednostkę Bohus (1 165 pasażerów, 240 pojazdów osobowych).

Finalnym odbiorcą jednostki jest Color Line, jeden z największych operatorów promowych w Norwegii. Oprócz transportu ludzi i towarów, firma ta zajmuje się także prowadzeniem sklepów i restauracji oraz usługami hotelowymi i rozrywkowymi. Obecnie zatrudnia 3 500 osób w czterech krajach.

Stocznia CRIST budowę największego hybrydowego promu świata rozpoczęła w lipcu ubiegłego roku.

– To kolejny projekt, który potwierdza silną pozycję CRIST na rynku innowacyjnych jednostek pasażerskich – mówi Tomasz Wrzask, PR manager CRIST.

Color Hybrid to druga tak duża jednostka, którą zbudowała CRIST. W 2014 r. stocznia przekazała jeden z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych statków offshore – Multi-Lay Vessel o nazwie Ceona Amazon. Wielozadaniowa jednostka do układania rurociągów na dnie mórz i oceanów miała 199,4 m długości oraz 32,2 m szerokości. Stocznia budowała kadłub wyposażony w napędy oraz główne urządzenia elektryczne i specjalistyczne, m. in. w windy kablowe. Statek trafił do armatora Ceona Ship 1 Limited z Wielkiej Brytanii.

CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestoośmioletniej działalności osiągnęła pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.