GospodarkaMorska.tv

Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce

opublikowano: 06 maj 2019
Facebook Twitter Google Email

Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.

– Wykonaliśmy te konstrukcje wraz z kompletnym montażem instalacji elektrycznych, hydraulicznych, montażem mechanicznym i próbami ruchowymi wszystkich zainstalowanych elementów. Wysyłamy je kompletnie wyposażone. Jak już wspomniałem, wykonaliśmy próby ruchowe, tzw. clash testy, które miały na celu potwierdzenie założeń projektowych, modelowych i brak jakichkolwiek kolizji podczas przyszłej pracy urządzenia – mówi Zbigniew Nodzyński, kierownik projektu w Energomontażu-Północ Gdynia.

Załadunek konstrukcji na statek Pauwgracht zakończył się 1 maja. Jednostka typu Heavy-Lift należy do Grupy Spliethoff, a jej agentem podczas załadunku była również należąca do tej Grupy Transfennica Polska Sp. z o. o. Statek ma 168,57 m długości, 25,43 m szerokości, 19 329 t nośności, 17 644 GT i jest wyposażony w dwa dźwigi o udźwigu 700 ton każdy (w tandemie do 1 400 ton). Zbudowana w 2010 r. jednostka pływa pod holenderską banderą. MV Paugracht to jeden z 6 statków nabytych niedawno przez Grupę Spliethhoff od upadającego armatora Hansa Heavy Lift.

Za nasuwanie konstrukcji pod burtę jednostki za pomocą specjalistycznego hydraulicznego systemu poślizgowego odpowiedzialna była firma ELPO.

Wykonany przez EPG Spud Carrier waży ponad 400 t i ma wysokość ok. 30 m. Auxiliary Spud natomiast waży ok. 180 t i ma ok. 15 m wysokości.

– Na pogłębiarce będzie zainstalowany ok. 50-metrowy pal, właśnie tzw. spud, który będzie opuszczany w dno morskie i na tym palu pogłębiarka będzie wykonywała wahadłowe ruchy, wybierając piasek z dna morskiego. Po zakończeniu cyklu pracy pogłębiarka będzie przesuwana do przodu poprzez siłowniki hydrauliczne zamontowane pomiędzy Spud Carrier a kadłubem pogłębiarki, a następnie ponownie kotwiczona drugą konstrukcją do dna morskiego – tłumaczy Nodzyński.

Dodał, że projekt wykonywany jest dla norweskiej firmy AXTech AS Norway, która wykonuje prace na zlecenie IHC Norway. Odbiorcą końcowym konstrukcji jest stocznia Guangzhou Wenchong Shipyard CO.,LTD.

Energomontaż-Północ Gdynia to wiodący polski producent wysoko wyspecjalizowanych w pełni wyposażonych konstrukcji stalowych dla: sektora offshore, energetyki konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, przemysłu okrętowego. Spółka realizuje również przebudowy specjalistycznych jednostek obsługujących morskie farmy wiatrowe oraz morski przemysł wydobywczy.

Firma posiada uprawnienia do spawania wszystkich typów konstrukcji stalowych (w tym ciśnieniowych i próżniowych, dźwigów, mostów i konstrukcji, zarówno morskich jak i okrętowych), wśród nich m.in. certyfikaty: TÜV – CERT dla Systemów Zarządzania Jakością (Niemcy), DnV –  Det norske Veritas (Norwegia), PRS – Polski Rejestr Statków (Polska), BV – Bureau Veritas (Francja) czy ABS – American Bureau of Shipping (USA).

Energomontaż-Północ Gdynia ma w swym portfolio szereg działań związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).