GospodarkaMorska.tv

SR Nauta zwodowała trawler rybacki RAV

opublikowano: 16 wrzesień 2018
Facebook Twitter Google Email

Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb spółki Peter Hepso Rederi.

– To już piąte wodowanie statku w tym roku. Jesteśmy szczęśliwi, że to trudne wodowanie, bo wodowanie z wysokiego miejsca na pochylni, udało się przeprowadzić bezbłędnie dzięki fachowości stoczniowców z Gdańska – mówi Mateusz Filipp, dyrektor Zakładu Nowych Budów SR Nauta.

Częściowo wyposażony trawler powstaje na zamówienie duńskiego klienta – firmy Karstensens Skibsvaerft AS, z którą Nauta współpracuje od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów. To szesnasty statek, który zostanie przekazany tej stoczni. Za dwa tygodnie RAV zostanie odholowany do Danii, gdzie zakończy się jego budowa. Obecny na uroczystości wodowania Knud Degn Karstensen, dyrektor zarządzający Karstenesen Shipyard, powiedział, że nie może się już doczekać tego momentu.

– Statek bardzo mi się podoba. Będzie operował w Europie Północnej, głównie u wybrzeży Norwegii, Irlandii i Danii – mówi Knud Degn Karstensen, dyrektor zarządzający Karstenesen Shipyard.

RAV ma 78 m długości i 15 m szerokości. Będzie posiadał klasę DnV + 1A1 Fishing Vessel Ice E0 TMON. Na pokładzie zakwaterowanie znajdzie 12/16 osób. Port macierzysty trawlera to Trondheim.

Zakład Nowych Budów SR Nauta w tym roku planuje jeszcze trzy wodowania.

Budowa statków rybackich jest jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Poza nimi, w portfolio Nauty są także jednostki naukowo-badawcze i statki usługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie stocznia pozyskała także ważne kontrakty na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Stocznia Remontowa Nauta, należąca do grupy MARS Shipyards & Offshore, łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Cztery lata temu Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 1 000 osób i jest zwiększane. Nauta jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji, m.in. oferuje armatorom statki o napędzie LNG. Stocznia, wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi, uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji specjalistycznych rozwiązań dla Marynarki Wojennej oraz nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce oraz w różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.