GospodarkaMorska.tv

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS

opublikowano: 12 kwiecień 2018
Facebook Twitter Google Email

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS. W I kwartale tego roku jej przerób z kierunków innych niż wschodni wyniósł aż 40%. Dla porównania w całym 2017 r. było to 22%. W ramach zwiększania dywersyfikacji dostaw w środę do Naftoportu przypłynęła kolejna ropa ze Stanów Zjednoczonych dla gdańskiej rafinerii.

Amerykańską ropę przywiózł zbiornikowiec Minerva Symphony. Jednostka ma 277 m długości, 50 m szerokości oraz 11,9 m zanurzenia. Jej nośność to 159 450 t. Statek został zbudowany w 2006 r. w stoczni Universal Shipbuilding w Japonii. Pływa pod grecką banderą, a jej operatorem jest Minerva Marine Inc.

Grupa LOTOS nie ujawnia, ile dokładnie ropy przypłynęło zbiornikowcem. Z portu Good Hope w Stanach Zjednoczonych wypłynął on 9 marca.

Jak informuje Grupa LOTOS, zanim dojdzie do zakupu nowej ropy, technolodzy spółki analizują charakterystykę konkretnego jej gatunku. Sprawdzają głównie, czy w aktualnej sytuacji rynkowej przerób ropy jest opłacalny i ile wartościowych produktów można z niego uzyskać. Do tej pory LOTOS przetestował już ponad 200 gatunków ropy naftowej.

W 2017 r. co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię w Gdańsku pochodziła z kierunku innego niż wschodni. To efekt dywersyfikacji dostaw. W ten sposób spółka chce wzmacniać bezpieczeństwo Polski w zakresie energii. W 2014 r. na przykład przerób ropy z kierunków innych niż wschodni wynosił zaledwie 6%.

Obecnie LOTOS przerabia ropę głównie z Rosji, z własnego wydobycia z Bałtyku przez LOTOS Petrobaltic, oraz z kopalni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Lubiatowie. Z zagranicznych źródeł, oprócz ropy rosyjskiej i irańskiej, rafineria przerabiała też tę z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu i Kanady.

Grupa LOTOS jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym, zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej. Działalność grupy ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic. LOTOS to także sieć ponad 480 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Dzierży też pozycję drugiego spedytora kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.