GospodarkaMorska.tv

Port Gdańsk znów będzie przeładowywał banany. Do Polski z Ameryki Środkowej co tydzień przypłynie ok. 4 tys. t tych owoców

opublikowano: 31 lipiec 2019
Facebook Twitter Google Email

Port Gdańsk znów będzie przeładowywał banany. A to za sprawą współpracy handlowej między firmą Citronex a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Cargofruit. Jak poinformował we wtorek podczas konferencji wynikowej Adam Kłos, dyrektor handlowy ZMPG, co tydzień, w niedzielę, do Polski z Ameryki Środkowej będzie przypływało ok. 4 tys. t tych owoców. Pierwsze statki mają zawinąć do Portu Gdańsk już w sierpniu tego roku.

– W Gdańsku znowu pojawią się statki z bananami, takie typowe bananowce, chłodniowce. Wcześniej ten łańcuch logistyczny wyglądał inaczej: po prostu banany trafiały na statkach kontenerowych do portów niemieckich, a do Polski przyjeżdżały już koleją – mówi Adam Kłos, dyrektor handlowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Dodał, że banany będą trafiały na rynek polski poprzez magazyn Cargofruit.

– Udało się wypracować taki model, że do Gdańska będzie przypływał jeden z sześciu statków będących w ciągłym „loopie” pomiędzy portami Europy a Ameryką Środkową – mówi Kłos.

Port Gdańsk kilka lat temu przeładowywał już banany.

– Naszym zadaniem jest wyładunek w relacji ładownia-magazyn, następnie przygotowujemy towar do wysyłki, a ten później trafia do odbiorcy – tłumaczył w 2016 r. w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Laszlo Irsa, dyrektor Cargofruit.

Owoce przypływają do portu w kartonach. Ze statku banany trafiają na taśmociągi, z których są załadowywane na samochody. Stamtąd jadą do specjalnych dojrzewalni, a następnie bezpośrednio do klientów.

Cargofruit dysponuje w Porcie Gdańsk infrastrukturą magazynową o powierzchni około 20 tysięcy metrów kwadratowych. W jej skład wchodzi 6 klimatyzowanych komór o zróżnicowanej powierzchni (łącznie 12 tysięcy m. kw.) oraz przestrzeń przeznaczona na składowanie towarów drobnicowych, które nie wymagają zachowania reżimu temperatur.

W ubiegłym roku w Porcie Gdańsk przeładowano rekordowe ponad 49 mln t towarów. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.