GospodarkaMorska.tv

Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich w Gdyni: Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii

opublikowano: 18 styczeń 2019
Facebook Twitter Google Email

Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Był on obecny na pierwszym Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Dwudniowe wydarzenie zakończyło się w czwartek w Gdyni.

– Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy, a następnie starać się wypełnić te luki, z którymi zmagają się praktycznie wszystkie marynarki wojenne na świecie. Co więcej, trzeba patrzeć na ten rozwój zarówno krótko, jak i długodystansowo, oraz starać się znaleźć sposób, żeby te technologie ciągle aktualizować. Możemy wydawać olbrzymie ilości pieniędzy na nowatorskie rozwiązania, jednak musimy znaleźć te, które rzeczywiście przyczynią się do rozwoju i pomogą rozwiązywać problemy – mówi kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej.

Podczas prezentacji Lindén zwrócił uwagę, że powinniśmy trochę zmienić spojrzenie na okręty podwodne. Jego zdaniem, dziś to szalenie kosztowna dziedzina i nie można patrzeć na nie jedynie jako na rodzaj broni czy podwodny sprzęt wykrywający.

Nauka w parze z przemysłem

Uczestnicy forum rozmawiali także m.in. o wyzwaniach na styku nauka-przemysł-siły zbrojne.

– Z firmą Saab prowadzimy współpracę od wielu lat, tym niemniej za każdym razem przy takich spotkaniach, wymianie, dyskusjach rodzą się nowe obszary współpracy. I to jest chyba jednym z takich celów. Ale oprócz tego są przedstawiciele innych firm, innych środowisk. Chodzi o to, abyśmy się wzajemnie poznali, zorientowali się i zobaczyli, co możemy wspólnie zrobić – mówi kadm. prof. Tomasz Szubrycht, Rektor-Komendant AMW.

Umowa o współpracy między grupą zbrojeniową Saab a Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni obejmuje m.in. wykorzystanie specjalistycznego doświadczenia i potencjału obu partnerów.

– Współpraca opiera się na kilku fundamentach, takich jak wymiana informacji czy oferty staży dla polskich kadetów i oficerów. Prowadzimy także zajęcia na uczelni. Wydaje nam się, że to rodzaj współdziałania, w którym zarówno coś dajemy, jak i otrzymujemy, to bardzo cenne – mówi Jyrki Kujansuu, prezes Saab Technologies Poland.

Obecny na forum Daniel Larsson, Radca Ambasady Szwecji, zwrócił uwagą, na potencjał współpracy między Polską a Szwecją, także w dziedzinie technologii morskich.

– Innowacje dla Szwecji są podstawą rozwoju gospodarki. Także w Polsce widzimy, jaki to jest wysoki priorytet dla rządu, dla miast, dla firm, dla przemysłu i dla marynarki, więc to naprawdę duże pole do współpracy i do wspólnych działań – mówi Daniel Larsson, Radca Ambasady Szwecji.

Dr Andrzej Kilian, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej poinformował natomiast, że proponowane przez ośrodek rozwiązania umożliwiają wejście na rynek w kraju i za granicą.

– Jesteśmy aktywni w wielu projektach, również międzynarodowych i to pozwala nam pokazać potencjał badawczy i produktowy. Na pewno możemy tutaj mówić o tych rzeczach, które już istnieją fizycznie, są zamontowane na okręcie, można je zobaczyć, dotknąć, sprawdzić. Czyli system dowodzenia, system ochrony biernej, który składa się z szeregu podsystemów, łączność i cały proces integracji – mówi dr Andrzej Kilian, prezes OBR Centrum Techniki Morskiej.

Uczestnicy forum dyskutowali również o trendach w rozwoju technologii morskich oraz o komercjalizacji wyników projektów badawczo-rozwojowych. Celem dwudniowego spotkania było stworzenie platformy służącej wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy polskimi i szwedzkimi ośrodkami akademickimi i naukowymi, centrami badawczo-rozwojowymi, podmiotami oraz instytucjami zaangażowanymi w projekty badawcze w obszarze technologii morskich.

Organizatorami wydarzenia byli Saab oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.