GospodarkaMorska.tv

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami zawinął do Portu Gdańsk

opublikowano: 20 sierpień 2019
Facebook Twitter Google Email

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami w Porcie Gdańsk. Jednostka Comoros Stream w nocy z soboty na niedzielę przywiozła z Ameryki Środkowej 150 tys. kartonów tych owoców, inaugurując w ten sposób połączenie, w ramach którego do Portu Gdańsk co tydzień będzie przypływało ok. 4 tys. t bananów. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit.

– Banany będą przypływały do magazynu Cargofruit do końca roku w każdą niedzielę, z perspektywą kontynuacji przeładunku tych owoców w 2020 r. Razem z bananami trafią do nas także pojedyncze kontenery ananasów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Laszlo Irsa, dyrektor Cargofruit.

Dodał, że owoce transportowane są w temperaturze ok. 14°C. Przypływają do portu w kartonach, a następnie ze statku trafiają na taśmociągi, z których są załadowywane na samochody. Stamtąd jadą do specjalnych dojrzewalni, a następnie bezpośrednio do klientów.

Statek Comoros Stream z pierwszym bananowym ładunkiem zawinął do Portu Gdańsk w ramach przedłużonej trasy serwisu ZODIAC Reefer Service. W styczniu tego roku uruchomił go przewoźnik Seatrade. Serwis początkowo łączył Kolumbię, Kostarykę, Honduras i Gwatemalę z portami Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Martyniki i Gwadelupy. Obecnie przedłużona trasa cotygodniowego połączenia z Ameryki Środkowej do Europy biegnie przez następujące porty: Turbo (Kolumbia), Puerto Barrios (Gwatemala), Puerto Cortés (Honduras) – sezonowo, Moin (Kostaryka), Portsmouth (Wielka Brytania), Flushing (Holandia), Gdańsk. W drodze powrotnej z Polski do Ameryki Środkowej statki zatrzymają się w portach: Radicatel (Francja), Pointe-à-Pitre (Gwadelupa), Fort-de-France (Martynika), Turbo (Kolumbia), Puerto Barrios (Gwatemala), Puerto Cortés (Honduras) – sezonowo, Moin (Kostaryka).

Podróż bananów z Ameryki Środkowej do Gdańska trwa ok. 25 dni. Owoce transportowane są chłodniowcami. W Porcie Gdańsk opiekę agencyjną nad tymi statkami sprawuje Morska Agencja Gdynia. Seatrade podaje, do Gdańska z bananami w najbliższych tygodniach zawiną kolejno jednostki: Star Best, Hellas Reefer, Nederland Reefer, Italia Reefer, Star Service i ponownie Comoros Stream. Statek ten spodziewany jest 29 września.

Comoros Stream ma 155 m długości, 24 m szerokości, 12 906 t nośności oraz 11 382 GT. Znajdują się na nim 4 ładownie o łącznej pojemności 15 917 m3, podzielone na 19 przedziałów i 8 stref temperaturowych. Chłodniowiec ma dwa żurawie o unosie po 40 t oraz dwa żurawie paletowe o unosie po 8 t. Jednostka wyposażona jest w silnik Hitachi B&W 8S50MC-C o mocy 12 621 kW (17 148 KM), umożliwiający jej rozwinięcie prędkości 22,7 w. Statek został zbudowany w 2000 r. w stoczni Kitanihon Shipbuilding Co w Hachinohe w Japonii. Pływa pod liberyjską banderą. Armatorem zarządzającym jednostki jest Triton Schiffahrts GmbH & Co. KG z Leer w Niemczech.

Przeładunek bananów w Porcie Gdańsk uruchomiono ponownie za sprawą współpracy handlowej między firmą Citronex a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Cargofruit. Irsa poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że nowy serwis to także doskonała okazja do eksportowania towarów z Polski do Ameryki Środkowej.

– Do kontenerów i ładowni statków można załadować szeroko rozumianą drobnicę. Zachęcamy wszystkich do współpracy – mówi Irsa.

Cargofruit rozpoczął działalność w 1997 roku jako specjalistyczna baza przeładunkowo-składowa przeznaczona do obsługi towarów pochodzenia rolno-spożywczego, głównie importowanych drogą morską owoców cytrusowych i bananów, a także drobnicy dostarczanej w kontenerach do portów Trójmiasta. Lokalizacja firmy na terenie Wolnego Obszaru Celnego Portu Gdańsk daje gestorom towarów szereg przywilejów celnych.

Spółka dysponuje w Porcie Gdańsk infrastrukturą magazynową o powierzchni około 20 tys. m2. W jej skład wchodzi 6 klimatyzowanych komór o zróżnicowanej powierzchni (łącznie 12 tysięcy m. kw.), umożliwiających stworzenie optymalnych warunków składowych, w zależności od rodzaju i ilości towaru. Zakres temperatur wynosi w nich od +5 do +15°C. Pozostałe 8 tys. m2 powierzchni przeznaczone jest na składowanie towarów drobnicowych niewymagających zachowania reżimu temperatur.

Nowoczesne stanowiska przeładunkowe umożliwiają Cargofruit bezpieczny wyładunek lub załadunek towarów na lądowe i morskie środki transportu. Bocznica kolejowa dochodząca bezpośrednio do magazynu zapewnia obsługę ładunków przewożonych wagonami.

Wysoka jakość świadczonych usług spółki potwierdzona jest wdrożonymi procedurami systemów ISO 9001:2000 oraz HACCP – podaje Cargofruit na stronie internetowej.