GospodarkaMorska.tv

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

opublikowano: 19 sierpień 2019
Facebook Twitter Google Email

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.

Projekt zrealizowany został z wykorzystaniem urządzeń OBX Amerykańskiej firmy GeoSpace. Tak zwane „nody” (geofony montowane na dnie) w ilości prawie tysiąca sztuk zostały wystawione na obszarze całej koncesji Klienta. Pracownicy Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A. na początku roku uczestniczyli w szkoleniu realizowanym przez producenta urządzeń w Houston, USA.

50 osób i 6 statków przez dwa miesiące realizowało działania związane z rozstawieniem urządzeń na dnie, dokładnym pozycjonowaniem, badaniami sejsmicznymi, akwizycją danych oraz wydobywaniem urządzeń za pomocą dwóch pojazdów podwodnych w jednym czasie. Przeprowadzone badania pozwolą na dokładne rozpoznanie złóż węglowodorów do głębokości ponad 3 500 m pod dnem.