GospodarkaMorska.tv

Pięć nowoczesnych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Pierwsza już na torach

opublikowano: 06 marzec 2019
Facebook Twitter Google Email

Pięć nowoczesnych elektrycznych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Tabor gdańskiego przewoźnika powiększy się o dwa pojazdy typu E4DCU Griffin i trzy typu E6ACT Dragon 2. Uroczyste przekazanie pierwszych trzech lokomotyw odbyło się we wtorek w Gdańsku. Spółka kupiła je od firmy NEWAG i od razu włączyła do eksploatacji. Jeszcze tego samego dnia Griffin wyjechał ze stacji Gdańsk Olszynka do stacji Piekary Śląskie Szarlej z 35 wagonami wypełnionymi olejem napędowym i benzyną. Łączna masa inauguracyjnego pociągu to ponad 2 700 t brutto.

– Do LOTOS Kolej trafią bardzo dobre lokomotywy wyprodukowane przez NEWAG, są to lokomotywy sprawdzone, już w eksploatacji. Kupujemy dobre, polskie lokomotywy, które poprawią też warunki pracy maszynistów i na pewno będą też już zastępowały nasz wiekowy tabor LOTOS Kolej – mówi Anatol Kupryciuk, prezes LOTOS Kolej.

Dodał, że czwarta lokomotywa trafi do LOTOS Kolej na koniec kwietnia, a piąta na koniec maja.

– LOTOS Kolej jest z pewnością jedną z naszych najlepszych spółek, która należy do Grupy. LOTOS Kolej jest na drugim miejscu w kraju w swojej kategorii, a to, że dzisiaj pozyskuje już trzy naoczne, a sumie pięć nowych lokomotyw najwyższej klasy, nowej generacji, zbudowanych, przypominam, w rodzimej fabryce NEWAG na południu Polski, to tym bardziej wielka radość dla nas jako dla Grupy LOTOS – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes Grupy LOTOS ds. korporacyjnych.

Pojazd E4DCUd Griffin o mocy 5,6 MW przeznaczony jest do pracy towarowej i pasażerskiej. To elektryczna, dwukabinowa, czteroosiowa lokomotywa Dual Power z dodatkowym układem napędowym w postaci silnika spalinowego, osiągająca maksymalną prędkość 160 km/h. E4DCUd Griffin jest szeroki na 3,06 metra i wysoki na 4,28 metra. Długość pojazdu ze zderzakami to 19,9 metra.

Lokomotywa E6ACTa Dragon 2 natomiast jest pojazdem o mocy 5 MW przeznaczonym do prowadzenia pociągów towarowych. To elektryczna, dwukabinowa, sześcioosiowa lokomotywa osiągająca prędkość eksploatacyjną do 120 km/h. E6ACTa Dragon 2 jest szeroki na 3,075 metra i wysoki na 4,25 metra. Długość pojazdu ze zderzakami to 20,34 metra. 

– To są z pewnością najnowocześniejsze lokomotywy w Polsce, w szczególności lokomotywy Dragon 2 są pierwszymi sześcioosiowymi lokomotywami w pełni zgodnymi z technicznymi specyfikacjami interoperacyjności, to jest naprawdę najwyższy poziom europejskich wymagań. Są wyposażone w system ECTS poziomu 2., więc umożliwiają poruszanie się po wszystkich korytarzach transportowych w Polsce. Lokomotywy Dragon są przeznaczone stricte do przewozów towarowych. Lokomotywa charakteryzuje się bardzo dużą siłą pociągową, jest w stanie pociągnąć nawet pociąg o masie 4 tys. t. Lokomotywy Griffin są lokomotywami czteroosiowymi z troszkę niższą siłą pociągową, ale również bardzo dobrze nadają się do transportu towarowego. Ponadto lokomotywy Griffin dostarczone do LOTOS Kolej są wyposażone w tzw. moduł dojazdowy, który umożliwia pracę bez trakcji elektrycznej, czyli wszystkie prace manewrowe mogą być również wykonywane tą lokomotywą – tłumaczy Adam Magiera, dyrektor marketingu NEWAG.

Na mocy umów zawartych przez LOTOS Kolej, przez najbliższych siedem lat lokomotywy będą leasingowane, a następnie przewoźnik przejmie je na własność.

– W ostatnich dniach producent lokomotyw dostarczył LOTOS Kolej zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji nowo pozyskanych pojazdów kolejowych, zgodnych z TSI, bez ograniczeń na polskiej infrastrukturze kolejowej, a więc m.in. wyposażonych w ETCS, na czym szczególnie nam zależało. Wystawiliśmy świadectwa sprawności technicznej i już od 5 marca rozpoczynamy eksploatację nowego taboru – dodaje Krzysztof Wiktorowicz, członek zarządu LOTOS Kolej.

Z zakupu nowych lokomotyw szczególnie cieszą się maszyniści LOTOS Kolej.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Grupy LOTOS i LOTOS Kolej za tę decyzję. Tempo transakcji było błyskawiczne, udało się szybko doprowadzić do zakupu lokomotyw i do tego, że pierwszy pociąg wyruszył już w trasę. To dla wszystkich maszynistów większy komfort i bezpieczeństwo pracy – tłumaczy Radosław Czerniak, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Kolejowego Grupy LOTOS.

LOTOS Kolej to drugi największy przewoźnik kolejowy w Polsce pod względem pracy przewozowej. Aktualnie mająca siedzibę w Gdańsku spółka eksploatuje 128 lokomotyw i 4 235 wagonów, świadcząc usługi dla spółek Grupy Kapitałowej LOTOS i dla klientów zewnętrznych.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz dla polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.