GospodarkaMorska.tv

PŻM - chrzest statku Gardo w Porcie Police

opublikowano: 12 grudzień 2018
Facebook Twitter Google Email

Masowiec Gardno Polskiej Żeglugi Morskiej już ochrzczony. Uroczystość odbyła się w środę w Morskim Porcie Police. Matką chrzestną jednostki została Elżbieta Majchrowicz, długoletnia pracownica PŻM.

- Ten statek i dwa kolejne, które będą odebrane jeszcze w tym roku to łącznie siedem nowych statków za czasów mojej obecnej kadencji w PŻM. Obecnie 24 statki, czyli prawie połowa naszej floty, to jeziorowce. Z tym potencjałem transportowym wchodzimy na pozycję numer dwa wśród armatorów masowych na jeziorach amerykańskich czyli pozycję, o którą walczyliśmy od lat siedemdziesiątych. W przyszłym roku na 100 procent odbierzemy jeszcze cztery jednostki i może osiągniemy pozycję numer jeden na pochylni wulkan w Stoczni Szczecińskiej, mam na myśli budowę nowego promu dla PŻM - powiedział Paweł Brzezicki zarządca komisaryczny w PŻM.

– Gardno to pierwszy z nowej serii jeziorowców PŻM, czyli masowców przystosowanych do żeglugi po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Z nośnością 36 600 DWT należy do grupy laker-max, największych statków oceanicznych, które mogą przepływać przez system śluz i kanałów prowadzących na Wielkie Jeziora – powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM.

Nieodłącznym elementem chrztu jest ceremonia poświęcenia. Tej w Policach dokonał duszpasterz ludzi morza ks. Stanisław Flis.

Chrzest masowca Gardno w Policach to powrót do tradycji organizacji takich uroczystości przez PŻM w polskich portach.

Gardno został oddany PŻM 16 maja, następnie załadował w Korei Południowej wyroby stalowe, z którymi popłynął przez Pacyfik do Salwadoru, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. W drugiej podróży z USA do Wielkiej Brytanii statek transportował pelety drzewne.

W swojej głównej roli, czyli jeziorowca, wystąpił w trzeciej podróży, w której popłynął z ładunkiem stali z IJmuiden w Holandii do Cleveland, Burns Harbour i Milwaukee. W tym samym porcie statek załadował kukurydzę, którą zawiózł do Bizerty w Tunezji. W niedalekim od Bizerty porcie Annaba na Gardno załadowano fosforyty na zamówienie Zakładów Chemicznych „Police” z Grupy Azoty. Z tym ładunkiem statek dotarł do Morskiego Portu Police.

Gardno to masowiec typu handy-size. Ma 200 m długości, 24 m szerokości i 36 643 t nośności. Statek został zbudowany w 2018 r. w chińskiej stoczni Jiangsu Yangzijiang Shipbuilding, pływa pod bahamską banderą.

We flocie PŻM pływa również 13 innych jeziorowców, wybudowanych w ramach dwóch poprzednich serii: typ „Miedwie” oraz typ „Isa”.

Gardno to 59. statek Polskiej Żeglugi Morskiej i jednocześnie trzeci odebrany ze stoczni w tym roku. Jeszcze w tym miesiącu flota PŻM powiększy się o dwa statki.

- Jeszcze dwa lata temu Polska Żegluga Morska stała na skraju przepaści. Dzięki komisarzowi Brzezickiemu i planowi naprawczemu, który został wprowadzony, uregulowane zostały stosunki pracownicze, własnościowe, odbierane są nowe statki i wszystkie statki są po ładunkiem. Życzę Polskiej Żegludze Morskiej dalszych sukcesów - powiedział Grzegorz Witkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Polska Żegluga Morska to największy polski armator oraz jeden z większych w Europie. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest przewóz ładunków masowych.