GospodarkaMorska.tv

Okrętu z takim systemem rakietowym jeszcze w Polsce nie było. Weszliśmy na pokład HMS Westminster

opublikowano: 04 grudzień 2018
Facebook Twitter Google Email

HMS Westminster od piątku cumuje przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. Okręt Royal Navy przebywa w Polsce z wizytą roboczą. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład fregaty wyposażonej w najnowocześniejszy morski system rakietowy. Robi wrażenie.

– Okręt ma prawie 25 lat, w przyszłym roku będziemy obchodzili rocznicę. W ostatnim czasie jednostka została ulepszona – mamy nowy system rakietowy, radar, nowy system dowodzenia i sonar. To powinno wystarczyć do czasu zastąpienia okrętu przez fregaty typu 26 – mówi kmdr por. Will Paston, kapitan HMS Westminster.

Fregata wyposażona jest w okrętowy system obrony powietrznej Sea Ceptor wykorzystujący pociski przeciwlotnicze następnej generacji CAMM. To najnowocześniejszy morski system rakietowy, który zapewnia kluczowe zdolności NATO. Po raz pierwszy na żywo można zobaczyć go w Polsce.

– Zastosowanie wspólnego pocisku CAMM i jednego kanistra wyrzutni daje niepowtarzalne jak dotąd możliwości w środowisku lądowym i morskim. Jako że CAMM nie oddziałuje na okręt-nosiciela i może współpracować z istniejącymi radarami, umożliwia modernizację uzbrojenia przy minimalnej ingerencji w strukturę użytkowanych okrętów, czego już dowiedziono w przypadku HMS Westminster – tłumaczy Adrian Monks, dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Działalności na Polskę MBDA Missile Systems.

MBDA uchodzi za światowego lidera w dziedzinie produkcji pocisków i systemów rakietowych dla trzech rodzajów sił zbrojnych: morskich, lądowych i powietrznych.

HMS Westminster to jedna z 13 wykorzystywanych w Wielkiej Brytanii fregat typu 23 Duke. Ma 133 m długości, 16,1 m szerokości, 7,3 m zanurzenia i 5 400 t wyporności. Maksymalna prędkość jednostki to 28 w. Budowa okrętu rozpoczęła się 18 stycznia 1991 r., a do służby wszedł w maju 1994 r. Na pokładzie służy 185-osobowa załoga.

– Na okręcie służy 25 kobiet. Moja zastępczyni jest kobietą. 3 panie pełnią funkcję trzeciego oficera i mamy też około 20 innych członkiń załogi – mówi Paston.

Kapitan okrętu kmdr por. Will Paston podczas pobytu w Gdyni wraz z delegacją spotkał się z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosławem Jurkowlańcem oraz z władzami miasta. W niedzielę jednostka została udostępniona dla zwiedzających. W poniedziałek natomiast na Narodowym Stadonie Rugby w Gdyni marynarze z HMS Westminster i reprezentacja Marynarki Wojennej rozegrali mecz piłki nożnej. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 5:1.

HMS Westminster na przełomie października i listopada odbył wspólne ćwiczenia z polskim okrętem ORP Generał Kazimierz Pułaski w ramach manewrów wojskowych NATO Trident Juncture 2018. Ich celem jest zapewnienie, że siły NATO są wyszkolone, zdolne do wspólnego działania i gotowe reagować na wszelkie zagrożenia z dowolnego kierunku, zgodnie z zasadami Sojuszu. W manewrach udział wzięło 50 tysięcy żołnierzy i personelu ze wszystkich 29 państw członkowskich NATO, 10 tysięcy pojazdów, 250 samolotów i 65 okrętów, w tym amerykański lotniskowiec. Z wojskowymi państw Sojuszu ćwiczyli także żołnierze z krajów partnerskich: Finlandii i Szwecji. Manewry obyły się w środkowej i wschodniej Norwegii, na Północnym Atlantyku oraz na Morzu Bałtyckim.

Fregata HMS Westminster pozostanie w Gdyni do wtorku.