GospodarkaMorska.tv

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail

opublikowano: 05 lipiec 2018
Facebook Twitter Google Email

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

– To już 22. edycja i naszym celem jest przede wszystkim kultywowanie żeglarskich tradycji tego miasta. Nowością jest Mercedes – powierzchnia żagli to jest aż 900 m kw., więc naprawdę okazała jednostka, na swoim pokładzie mieści aż 146 osób. Mamy również Lietuvę z Litwy, która przypłynęła do nas na stulecie również swojej niepodległości – pływają po Europie i zbierają flagi danych państw. Do nas przypłynęli po flagę Polski. Libava, którą ukochają wszyscy i bardzo za nią tęsknili, gdyż we wcześniejszych edycjach jej nie było, więc cieszymy się, że w tym roku są z nami – wymienia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, rzeczniczka zlotu Baltic Sail.

Żaglowce przypłynęły na Baltic Sail z całej Europy. Oprócz wspomnianych jednostek, także m.in. Joanna Saturna, Bonawentura, Baltic Star oraz Kapitan Borchardt. Żaglowce można zwiedzać.

W tym roku najdłuższe jednostki to Mercedes i Yunyi Baltiets. Mercedes ma 50 m długości, 7,6 m szerokości oraz 3,6 m zanurzenia. 18-żaglowa jednostka została zwodowana w 2005 r. w Holandii. Na co dzień pod holenderską banderą pływa po morzach: Śródziemnym, Północnym i Bałtyckim. Mercedes to także największa jednostka tegorocznej edycji żeglarskiego zlotu w Gdańsku.

Yunyi Baltiets natomiast ma 50 m długości, 9 m szerokości i 3,2 m zanurzenia. Został zwodowany w 1989 r. w Leningradzie. Na co dzień pod rosyjską banderą pływa po Bałtyku, gdzie odwiedza m.in. Polskę, Łotwę, Niemcy i Finlandię. Jednostka wykorzystywana jest w celach edukacyjnych jako statek szkoleniowy dla dzieci i młodzieży.

Podczas inauguracji zlotu Baltic Sail oraz XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „Szanty pod Żurawiem”, w czwartek tradycyjnie przekazano żeglarzom klucze do miasta. Odbył się także koncert plenerowy męskiego chóru szantowego „ZAWISZA CZARNY”, a z Przedproża Dworu Artusa na wyspę Ołowianka wyruszyła parada żeglarzy i rekonstruktorów. To jednak nie koniec atrakcji.

– Na 10 z nich można popłynąć w rejsy, a wszystkie żaglowce oraz jednostki, które przypłynęły na Baltic Sail, będzie można zobaczyć w niedzielę o 15:00 na Paradzie Żaglowców. W sobotę Bitwa Morska o godzinie 14:00, ale na Twierdzy Wisłoujście, więc taka nowość. Połączone siły z Muzeum Gdańska, nowa lokalizacja, 200 rekonstruktorów, więc będzie to na pewno wielka potyczka – mówi Mieczkowska.

Rejsy żaglowcami trwają ok. 3 godzin i rozpoczynają się na nabrzeżu przy Targu Rybnym.

Zlot żaglowców to jednak nie tylko atrakcje na wodzie. W tym roku działa aż 6 różnych stref: Edukacyjna, Żaglowców, Muzyczna, Relaksu, Gastronomiczna i Regat Nord Cup. Strefa Edukacyjna np. to 200 m kw. z zajęciami ekologicznymi, morskimi i tożsamościowymi. Oprócz tego, przygotowano także 4 dni muzyki na żywo, podczas których wystąpi 20 zespołów szantowych i folkowych; kino na wodzie; półkolonie dla dzieci z domów dziecka i ośrodka dla niesłyszących; pokaz laserowy z elementami pirotechniki, a także wioska Regat Nord Cup w Marinie Gdańsk, gdzie cumuje 110 jachtów turystycznych i regatowych.

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1996 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Szczecin, Nysted, Ryga. W tym roku po raz kolejny w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbywają się żeglarskie święta, przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.

Zlot – największe tego typu żeglarskie wydarzenie w Gdańsku, rozpoznawane w kraju i zagranicą, tradycyjnie już otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Dla żeglarzy to okazja do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycia kolejnych doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. To także wyjątkowa promocja Gdańska, zatem miasto starannie przygotowuje się do tego wydarzenia. Zlot zaplanowano w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Środowisko żeglarskie ma okazję zaprezentować się mieszkańcom i turystom, a ci mają szansę przeżyć niezwykłą morską przygodę.

Gdańsk, który posiada wielowiekową tradycję morską, jest doskonałym miejscem dla tego typu imprez. Wszystkie jachty przybywające na zlot z całej Polski i Europy cumują w marinie w samym centrum miasta przy ulicy Szafarnia. Z każdym rokiem gości ona coraz więcej jednostek, które doskonale wkomponowują się w architektoniczny obraz Starego Gdańska.