GospodarkaMorska.tv

Królowa sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie

opublikowano: 22 czerwiec 2018
Facebook Twitter Google Email

Luksusowa Queen Elizabeth w gdyńskim porcie. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek ok. 6 rano. W samo południe natomiast w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim uroczyście odsłonięto jej tablicę upamiętniającą zawinięcie do Gdyni. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pokład wycieczkowca. Robi wrażenie.

Queen Elizabeth ma 294 m długości, 36 m szerokości, 7,9 m średniego zanurzenia oraz 90 901 GT. Statek został zbudowany w 2010 r. we włoskiej stoczni Fincantieri, a jego matką chrzestną została sama królowa Elżbieta II. Operatorem jednostki jest Cunard.

Statek pływa pod bermudzką banderą po morzach i oceanach całego świata. W Europie w drodze z brytyjskiego Southampton odwiedza głównie Wyspy Kanaryjskie i Morze Śródziemne. W przyszłym roku operator zaplanował rejsy po Australii, a obecnie trwa 15-dniowa wyprawa po Morzu Bałtyckim, która zakończy się w Southampton w najbliższą niedzielę. Port Gdynia był przedostatnim portem na trasie biegnącej z Wielkiej Brytanii m.in. przez Oslo, Helsinki, Sankt Petersburg, Rygę i Kłajpedę. Ceny za osobę na ten rejs zaczynały się od 3 939 dolarów, czyli ok. 15 tys. złotych.

Queen Elizabeth zabiera na pokład prawie 2 100 pasażerów i 940-osobową załogę. Znajduje się tam łącznie 12 pokładów i 1 046 kabin. Wnętrza wycieczkowca to połączenie luksusu i nowoczesnych technologii. Inspirowane stylem art-deco pozwalają pasażerom poczuć się jak w prawdziwym królewskim pałacu. Ściany wyłożone włoskimi marmurami i rzeźbionym drewnem zdobią dzieła sztuki, a wszędzie unosi się zapach świeżych kwiatów. Na pasażerów czeka wiele atrakcji: ekskluzywne restauracje, sale balowe, koncertowe, widowiskowe, galeria sztuki, biblioteka, luksusowe butiki, oranżeria, centrum sportowe, SPA oraz muzeum na morzu. Całość pozwala przenieść się w czasie do ery luksusowych statków pasażerskich z początku minionego wieku.

Koszt budowy Queen Elizabeth to 560 mln dolarów.

Kolejnym wycieczkowcem, który zawinie do Portu Gdynia będzie AIDAdiva. Statek spodziewany jest w najbliższy poniedziałek.

Tablice pamiątkowe w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim mają już: Albatros, Birka Princess, Vistamar, Lili Marleen, Grand Princess, Discovery, Star Princess, Constellation, projekt Baltic Cruise, Navigator of the Seas, Hanseatic, Queen Victoria, AIDAluna, Emerald Princess, Grand Mistral, Vision of the Seas, AIDAblu, Mein Schiff 2, Costa Pacifica, Marina, AIDAbella, MSC Orchestra, Celebrity Eclipse, Mein Schiff 4, AIDAdiva oraz Mein Schiff 5.