GospodarkaMorska.tv

Kontroler-22 za kilka dni rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie

opublikowano: 14 grudzień 2018
Facebook Twitter Google Email

Jest nowoczesna, szybka i już za kilka dni na stałe rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Mowa o Kontrolerze-22 – nowej jednostce Urzędu Morskiego w Gdyni, która 5 grudnia przypłynęła do Polski ze stoczni w Finlandii. Z naszą kamerą zwiedziliśmy pokład statku. Robi wrażenie.

– To jest jednostka inspekcyjna przeznaczona do prac na terenie Portu Gdynia oraz kotwicowisk i podejść do portu gdyńskiego. Głównie będą to wożenie inspektorów z kapitanatu w ramach sprawdzania czystości wód, przygotowania doków stoczniowych pod kątem ich czystości i możliwości zanurzeń, sprawdzanie nabrzeży, czy nie są uszkodzone, czy jednostki nie wyrzucają zanieczyszczeń itd. – tłumaczy Ryszard Przybysz z Wydziału Usług Remontowych Taboru Pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni.

Obecnie Kontroler-22 jest w trakcie prac zdawczo-odbiorczych. Jak poinformował Przybysz, „sprawdza się bardzo dobrze”. Zgodnie z umową, oficjalne przekazanie jednostki Urzędowi Morskiemu w Gdyni nastąpi 24 grudnia.

Statek powstał w stoczni Uudenkaupungin Työvene Oy w Finlandii. Jak poinformował Maciej Okolo-Kulak, agent stoczni, zakład istnieje od ponad 30 lat i wyprodukował ok. 250 jednostek roboczych. Głównie są to jednostki patrolowe, ratownicze, pilotowe i przeznaczone dla marynarek wojennych oraz promy do transportu towarów i pasażerów między wyspami.

Budowę Kontrolera-22 nadzorował Polski Rejestr Statków.

– Podstawowe parametry: długość 22,7, szerokość ponad 5 m, wyporność 60 t. Jednostka przypłynęła z Finlandii w ubiegłym tygodniu w warunkach sztormowych, podróż trwała ok. 40 godzin – mówi Maciej Okolo-Kulak, agent stoczni Uudenkaupungin Työvene Oy.

Kontoroler-22 będzie mógł zabrać na pokład 12 osób.

– Ta jednostka potrafi dużo. Ma wszelkie wyposażenie, jeśli chodzi o sprawy nawigacyjne: autopilota, kompas satelitarny, urządzenia nawigacyjne w pełnym zakresie, ster strumieniowy, dwa dosyć mocne silniki, bo po 747 kW, więc to nie są „maluchy”. Program wymiany taboru pływającego jest współfinansowany przez Unię Europejską i 85% wypłaca w tym programie UE, przez nas zostaje 15% finansowane – mówi Przybysz.

Poinformował, że Kontroler-22 zastąpi ok.40-50 letniego Kontrolera-6.

Wkrótce w ramach projektu wymiany taboru pływającego do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią jeszcze cztery nowe jednostki. Na etapie wyposażania m.in. w najnowszy sprzęt do pomiarów hydrograficznych, jest już katamaran Konstelacja. Jednostkę buduje ta sama stocznia jak w przypadku Konrolera-22, czyli Uudenkaupungin Työvene Oy. Konstelacja ma zostać przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni 24 stycznia 2019 r.

Innym statkiem, który trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni, jest jednostka do obsługi oznakowania nawigacyjnego na wodach Zalewu Wiślanego. Zakończyły się już i zostały zatwierdzone przez PRS prace projektowe, obecnie trwają prace spawalnicze konstrukcji kadłuba. Statek ma zostać odebrany w Elblągu 26 sierpnia 2019 r.

Obecnie trwa również sprawdzanie ofert w przetargu na dwie szybkie jednostki kontrolno-inspekcyjne.

W ramach innego projektu stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku pod nadzorem PRS buduje dla Urzędów Morskich w Szczecinie i w Gdyni dwie wielozadaniowe jednostki. Statki mają być gotowe w połowie 2020 r.

Modernizacja taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni ma zwiększyć efektywność realizacji zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury dostępu do portów od strony morza, a także utrzymać porządek prawny i ochronę środowiska.