GospodarkaMorska.tv

Damen prezentuje nowoczesny holownik. Byliśmy na pokładzie

opublikowano: 28 sierpień 2018
Facebook Twitter Google Email

Bezpieczny, niezawodny i ekologiczny. Tak w kilku słowach można opisać nowoczesny holownik typu RSD 2513, opracowany przez Grupę Damen. Obecnie trwa europejskie tournée, podczas którego w portach prezentowane są dwie jednostki tego typu. W poniedziałek w Gdańsku z naszą kamerą odwiedziliśmy holownik Bis Viridis.

Bis Viridis, podobnie jak jego siostrzane jednostki, ma 24,73 m długości, 13,13 m szerokości oraz 5,5 m zanurzenia. Jednostka rozwija maksymalną prędkość 13 w., a jej uciąg na palu to ponad 70 T.  Napęd główny stanowią dwa silniki  MTU 16V 4000 M63L. Na pokład zbudowany w tym roku holownik zabiera do sześciu osób. W przypadku Bis Viridis uwagę zwraca także zielony kolor kadłuba.

Celem projektu Damen było opracowanie kompaktowego i silnego holownika, którzy sprawnie i szybko poradzi sobie nawet z największymi statkami. Jednostki z serii RSD 2513 są  bezpieczne, trwałe i szybkie. Ich ważną cechą jest niska emisyjność przy niewielkim zużyciu paliwa. Holowniki nowej generacji spełniają wymogi IMO Tier III, ponieważ wyposażone są w system SCR (selective catalytic reduction), który redukuje emisję tlenków azotu NOx aż o 80%.

Holowniki z serii RSD 2513 mają montowaną elastycznie nadbudówkę, która ma ograniczyć wibracje drgania i hałas. Dodatkowo szyby mostka nawigacyjnego wykonane są ze wzmocnionego szkła, które ma chronić załogę. Jednostki wyposażone są także w zdalny system monitorowania Damen.

Obecnie Damen prezentuje w europejskich portach dwa holowniki z serii RSD 2513: Innovation i Bis Viridis. Premiera tego drugiego odbyła się w Polsce 24 sierpnia w Świnoujściu. Następnie jednostka odwiedziła Gdańsk, skąd popłynęła do Kłajpedy.