GospodarkaMorska.tv

Bunkrowanie statków gazem LNG. Nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni

opublikowano: 24 marzec 2019
Facebook Twitter Google Email

Kolejny nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni. Tym razem uczestnicy prowadzonych na nim kursów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu krok po kroku poznają proces bunkrowania statków gazem LNG. Zdobyte doświadczenie umożliwia im bezproblemowe wykonywanie takich operacji na prawdziwych statkach.

– Jako opcja do istniejącego symulatora maszynowego, zainstalowaliśmy symulator bunkrowania statków gazem LNG. Mamy w sumie dwa rodzaje bunkrowania dla różnych rodzajów silników: z ciężarówki lub z terminalu lądowego. Możemy cały proces bunkrowania odtworzyć w czasie rzeczywistym, jest oczywiście możliwość operacji otwierania, zamykania zaworów, ustawiania całego systemu bunkrowania, co jest dla uczestników szkolenia dużym plusem – tłumaczy kpt. ż.w. Zbigniew Byczyński ze Szkoły Morskiej w Gdyni.

Dodał, że szkolenie na symulatorze zastępuje dwa rzeczywiste bunkrowania z wymaganych trzech, umożliwiających uzyskanie pełnych kwalifikacji na statkach zasilanych gazem.

Kurs bunkrowania statków gazem LNG jest prowadzony w Szkole Morskiej w Gdyni już od kilku lat. Teraz, dzięki nowoczesnemu symulatorowi, jego edukacyjna wartość znacznie wzrosła.

– Od stycznia 2017 r. wszedł w życie IGF Code (International Code of Safety for Ships Using Gases or Other Low-Flashpoint Fuels), dotyczący statków napędzanych paliwami o niskiej temperaturze zapłonu, m.in. gazem, i oczywiście problem tego szkolenia się pojawił. IMO cały czas pracuje nad kursami modelowymi, jeszcze nie są skończone te kursy modelowe, także bazujemy na wymaganiach konwencji, a szczególnie konwencji STCW (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping) odnośnie programu szkolenia – mówi kpt. ż.w. Zbigniew Byczyński.

Nowoczesne oprogramowanie prezentujące bunkrowanie statków do pracującego od 2013 r. w Szkole Morskiej w Gdyni symulatora siłowni okrętowej dostarczyła ciesząca się uznaniem na całym świecie polska firma Unitest Marine Simulators. Symulator ten oparty jest na technologii ekranów dotykowych, a w wersji sprzętowej odpowiada rzeczywistej siłowni okrętowej. Zastosowano w nim prezentację trójwymiarową pomieszczeń siłowni, umożliwiającą w sposób wirtualny, zbliżony do rzeczywistości, realizację zadań związanych z obsługą siłowni okrętowej, takich jak otwieranie/zamykanie zaworów, zmiana nastaw zadajników, przełączników itp.

Szkoła Morska w Gdyni prowadzi wiele specjalistycznych kursów z użyciem nowoczesnych symulatorów. Jednym z nich jest m.in. symulator nawigacyjny, na którym szkolenia od stycznia tego roku prowadzone są z użyciem nowoczesnego systemu K-Sim Navigation (wersja 2.5), zapewniającego szkolenia zgodnie z najlepszą praktyką, najwyższymi możliwymi standardami i oczekiwaniami klientów. Oprogramowanie systemu, w połączeniu z zaawansowanym modelowaniem hydrodynamicznym, tworzy symulator, w którym statki, obiekty i urządzenia zachowują się i oddziałują na siebie w sposób rzeczywisty. Więcej informacji na temat szkolenia tutaj.