GospodarkaMorska.tv

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami

opublikowano: 10 październik 2018
Facebook Twitter Google Email

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami. O światowych trendach technologicznych, m.in. sztucznej inteligencji, robotyce oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości rozmawiali eksperci podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbyła się we wtorek w Gdańsku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.

– Venture Day to jest konferencja, na której spotykają się ludzie zajmujący się wdrażaniem nowych technologii, czyli z jednej strony innowatorzy, z drugiej strony korporacje i duże formy. Sektor morski tego wydarzenia to efekt współpracy z Portem Gdańsk. Tutaj z jednej strony pokazujemy najlepsze praktyki, które PortXL wdraża, czyli największy akcelerator morski na świecie, a z drugiej strony pokazujemy, jak startupy, które tutaj na miejscu działają, jakie mają rozwiązania już teraz gotowe albo nad jakimi pracują – mówi Anna Miler z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości podkreślił, że duże firmy, mimo zainteresowania nowoczesną technologią, czasami są dość powolne w działaniu i mogą nie rozumieć samej fazy wdrożenia. Pomocna okazuje się współpraca ze startupami, które są „dużo bardziej do przodu, łatwiej korzystają, łapią nowości technologiczne ze świata, które mogą w większych firmach, w dużych korporacjach wdrożyć”.

– Jesteśmy w zaawansowanej fazie przygotowania wraz z portem w Gdańsku Inkubatora Nowoczesnych Technologii Morsko-Logistycznych, który w ciągu 1,5-2 lat maksimum mamy zamiar w Nowym Porcie wspólnie uruchomić. To będzie możliwość pracy w zespołach powiązanych technologicznie, głównie morsko-transportowo-logistycznych, korzystanie z rozwiązań światowych, wzajemne można powiedzieć zasilanie się informacją i przenikaniem się wiedzy – mówi dr Tomasz Szymczak, prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, współorganizator tegorocznej edycji Venture Day, angażuje się w wiele wspierających startupy projektów, m.in. ScaleUp czy Poland Prize. Obecnie współpracuje z czterema startupami.

– Dwa z nich współpracują z nami w dziedzinie ochrony środowiska, jeden startup w obszarze digitalizacji, a ostatni startup wspólnie z ZMPG realizuje program wirtualnych parkingów na terenie portu – mówi Wiktor Szypiłow z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Dodał, że ZMPG otwarty jest na kolejne projekty związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Jednym ze startupów współpracujących z Portem Gdańsk jest Parkanizer, zajmujący się dostarczaniem polskich systemów do zarządzania parkingami i miejscami postojowymi.

– Realizujemy razem z gdańskim portem zadanie, które ma usprawnić proces przeładunków pojazdów na terenie Nabrzeża Oliwskiego, a docelowo na terenie całego portu. Pojazdy, które mają odwiedzać port, mają Centrum Informacji. Wprowadzamy kolejkowanie pojazdów, automatyzację dostępu na teren portu, tak, by nie tworzyły się niepotrzebne zatory i pojazdy nie musiały oczekiwać na przeładunek – mówi Marcin Musioł z Parkanizer.

Podkreślił, że możliwość współpracy z ZMPG „dała spojrzenie na to, jak funkcjonuje port, jak funkcjonuje branża logistyczna przede wszystkim na terenie portu, jakie elementy są kluczowe dla portu, aby nasz projekt, który w przyszłości mamy zamiar dalej rozwijać, miał szanse skalować się również w innych portach”.

Tegoroczna edycja Venture Day to jednak nie tylko branża morsko-logistyczna. W tym roku ta jedna z najbardziej rozpoznawanych konferencji technologicznych poświęcona była również branżom ICT (technologie przetwarzające, gromadzące lub przesyłające informacje w formie elektronicznej), e-zdrowiu oraz branży energetycznej.

Organizatorami konferencji byli Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Venture Day odbył się po raz szósty.