GospodarkaMorska.tv

Bezpieczniej w Porcie Gdynia. Portowa Straż Pożarna zakończyła ćwiczenia

opublikowano: 20 grudzień 2018
Facebook Twitter Google Email

W Porcie Gdynia będzie bezpieczniej. W środę Portowa Straż Pożarna przeprowadziła ćwiczenia z zakresu ratownictwa ekologicznego. Jak poinformował Grzegorz Bulwa, komendant Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, ich celem było przede wszystkim doskonalenie współdziałania służb ratowniczych oraz sprawdzenie łączności między nimi.

– Zostały dzisiaj przeprowadzone ćwiczenia wynikające z planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Ćwiczyliśmy zabezpieczenia zanieczyszczeń zlokalizowanych w rogu Nabrzeży Duńskiego i Szwedzkiego – mówi Grzegorz Bulwa, komendant Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Poinformował, że w ćwiczeniach wzięło udział 15 osób. Strażacy musieli ograniczyć i usunąć rozlew substancji nieznanego pochodzenia unoszącej się na wodzie. W tym celu cały „Pirs Południowy”, gdzie odbywał się przeładunek eteru, został zabezpieczony zaporą przeciwrozlewową. Następnie pracownicy łodzi Delfin II wpłynęli do środka zabezpieczonego akwenu i rozpoczęli zbieranie zanieczyszczenia. Akcja zakończyła się pomyślnie.

Bulwa powiedział,  że takie zadania to dla Portowej Straży Pożarnej codzienność. Ćwiczenia mają na celu usunięcie ewentualnych usterek, tak by w przypadku prawdziwego rozlewu, służby mogły zadziałać prawidłowo.

Ćwiczeniami w Porcie Gdynia kierowali oficer dyżurny i komendant Portowej Straży Pożarnej w Gdyni oraz Kapitanat Portu. Udział w nich wzięły ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy – GCBA 5/32, lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy SLRR, jak również łódź ratownicza Stroża i łódź motorowa Delfin II.

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21 225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. W porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych. Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży i pogłębieniem portowych akwenów.