GospodarkaMorska.tv

Atlas – nowy holownik w Porcie Gdańsk. Będzie m.in. wprowadzał największe kontenerowce

opublikowano: 12 wrzesień 2018
Facebook Twitter Google Email

Atlas – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service Ltd – oficjalnie rozpoczął służbę w Porcie Gdańsk. Uroczystość podniesienia bandery na nowoczesnej jednostce odbyła się we wtorek. To już kolejny holownik, który w ostatnich latach trafił do floty gdańskiego przedsiębiorstwa.

– Uciąg tego holownika wynosi 70 T, ma 24 m długości, 11 m szerokości, przy maksymalnym zanurzeniu ok. 5,6 m. Jest bardzo manewrowy, ma napęd azymutalny. To najnowocześniejszy holownik właściwie w tej chwili, jakie są produkowane, mamy takich holowników już siedem – tłumaczy Marek Wengrzyn, prezes „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd.

Jednostka ma 4,6 m wysokości bocznej, a moc napędu głównego to 4 2000 kW (5 632 KM). Holownik wyposażony jest w 2 16-cylindrowe silniki Caterpillar 3516C. Jego maksymalna prędkość to 13 w.

Atlas powstał według projektu ASD 2411 stworzonego przez Grupę Damen. W Wietnamie zbudowała go należąca do tej grupy stocznia Song Thu Corporation na zamówienie holenderskiej Damen Shipyards Gorinchem, która odpowiadała m.in. za wykończenie i próby morskie jednostki.

Nowoczesny holownik będzie m.in. uczestniczył we wprowadzaniu i wyprowadzaniu z Portu Gdańsk największych 400-metrowych statków.

– Cieszymy się, że „WUŻ” zareagował pozytywnie i sprowadził nową jednostkę, która dzisiaj weszła do służby, dlatego że liczba statków zawijających do portu w Gdańsku systematycznie rośnie. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo, a co za tym idzie atrakcyjność portu – mówi Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury.

Atlas to kolejny holownik, który w ostatnich latach trafił do floty „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd. W 2016 r. podniesiono banderę na Herkulesie o uciągu na palu 84 T. To najmocniejsza jednostka we flocie gdańskiego przedsiębiorstwa. Ma 29,10 m długości, 13,23 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 5,35 m wysokości bocznej. Moc napędu głównego jednostki sięga 5 050 kW (6 772 KM).

W 2014 r. do służby wszedł holownik Vega o uciągu na palu 36 T, a w 2013 r. Akul o uciągu 73 T. Jak poinformował prezes „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd, za najbliższe dwa,trzy lata gdańskie przedsiębiorstwo powinno pozyskać kolejną jednostkę.

– Strategia nasza przewiduje rozbudowę i modernizację floty, dlatego że nasz sprzęt po prostu się starzeje. Mamy sprzęt także z lat 60-70-tych jeszcze, ten po kolei już wycofujemy i zamieniamy tymi właśnie nowszymi holownikami – mówi Wengrzyn.

Firma „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd powstała 24 czerwca 1991r. i jako prywatna spółka pracownicza wywodzi się z przekształcenia Wydziału Usług Żeglugowych Morskiego Portu Gdańsk. Świadczy usługi portowo-morskie zarówno dla polskich, jak i zagranicznych kontrahentów.

Do podstawowej działalności „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd zalicza się holowania portowe, cumowanie oraz holowania morskie. Dysponując flotą 13 holowników i zatrudniając ponad 200 osób, jest największą i zarazem ostatnią polską firmą holowniczą w Polsce.