GospodarkaMorska.tv

240 wystawców na Targach TransLogistica Poland w Warszawie. Padł rekord

opublikowano: 07 listopad 2018
Facebook Twitter Google Email

W Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki – TransLogistica Poland. Tegoroczna edycja jest rekordowa – w EXPO XXI Warszawa prezentuje się aż 240 wystawców z 24 państw, m.in. z Polski, UE, krajów bałtyckich, państw WNP, Chin czy z Indii. To najważniejsze takie wydarzenie w branży.

– Targi TransLogistica Poland jak co roku skupiają się wokół firm transportowych, spedycyjnych, logistycznych oraz dostawców produktów i usług na potrzeby branży TSL – mówi Paweł Konowałek, organizator Targów TransLogistica Poland.

W tym roku program konferencyjny pierwszego dnia targów poświęcony był polskiemu importowi i eksportowi towarów z wykorzystaniem intermodalnych łańcuchów logistycznych, transportowi na Wschód i do Azji oraz kwestiom bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych. We wtorek uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w debacie dotyczącej kontroli przewoźników w Europie.

Jak podkreślił Maciej Brzozowski z Portu Hamburg, Port Hamburg jest elementem nie tylko polskiego systemu transportowego.

– Kontenery, które trafiają do Gdyni, gdyby one pływały z Gdyni bezpośrednio w świat, być może liczba połączeń byłaby bardzo ograniczona. Może byłoby to sto połączeń, może dwieście. Jeżeli pływamy przez Gdynię do Hamburga i przez Hamburg dalej, to ta liczba połączeń może być znacznie większa, ponieważ łączymy ze sobą potoki ładunkowe nie tylko z Polski, ale także z Niemiec i z innych krajów – mówi Maciej Brzozowski z Portu Hamburg.

Dodał, że dla Portu Hamburg obecnie bardzo ważnym projektem jest pogłębienie Łaby. Dzięki niemu zwiększą się możliwości obsługi coraz większych statków kontenerowych, „będzie łatwiejsze zaaranżowanie ruchów statków i wszyscy na tym zyskamy” – powiedział.

Jednym z wystawców na międzynarodowych targach TransLogistica Poland jest Port Gdynia. Zarząd portu podpisał w ubiegłym miesiącu porozumienie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH). Jakub Koczara, kierownik ds. marketingu Zarządu Morskiego Portu Gdynia, podkreślił, że gdyński port chce wykorzystać współpracę z kierownikami zagranicznych biur agencji do nawiązywania kontaktów z potencjalnymi inwestorami, armatorami, liniami oceanicznymi, dużymi firmami logistycznymi oraz z podmiotami zainteresowanymi przeniesieniem produkcji w okolice Gdyni. Porozumienie ma także pomóc znaleźć potencjalnych inwestorów dla Portu Zewnętrznego. 

– Według szacunków, o które opieramy nasze wyliczenia, każdy przeładowany kontener to jest około 2 200 złotych z tytułu podatków, ceł i akcyz do Skarbu Państwa. Jeżeli to przeliczymy przez zdolności przeładunkowe i wzrost rynku, który cały czas dynamicznie się rozwija, szacujemy, że Port Zewnętrzny przyniesie 3-4 mld złotych rocznie do Skarbu Państwa – mówi Jakub Koczara, kierownik ds. marketingu Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Poinformował, że inwestycja zarobi na siebie w ciągu 1,5-2 lat. Obecnie prowadzone są dialogi techniczny i konkurencyjny oraz badania środowiskowe. Port Zewnętrzny, w którym powstanie nowy terminal kontenerowy, to kluczowy projekt dla Portu Gdynia. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r.

Wspólnie z Portem Gdynia na targach prezentuje się terminal kontenerowy Hutchinson Ports Gdynia (GCT), działający w Gdyni od 2005 r.

– W tym roku spodziewamy się przekroczyć barierę 400 tys. TEU, to będzie najlepszy wynik w naszej historii. Polski handel zagraniczny rozwija się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dobrze i to znajduje odzwierciedlenie w obrotach polskich portów i naszego terminalu – mówi Jan Jarmakowski, dyrektor zarządzający Hutchinson Ports Gdynia.

Na warszawskich targach obecny jest także Port Gdańsk, który 3 listopada otworzył w Szanghaju biuro handlowe – pierwsze takie przedstawicielstwo reprezentujące polski port w Chinach. Jego zadaniami będą m.in. pozyskiwanie nowych klientów i wzajemna współpraca przy inwestycjach. Kluczową dla gdańskiego portu jest Port Centralny – docelowo na ok. 500 ha planowana jest budowa kilku terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. masowy, drobnicowy, pasażerski czy terminal dla ładunków ro-ro. Inwestycja ma być gotowa do końca 2027 r.

– Port Centralny ze swoją planowaną przepustowością około 100 mln t oraz wartości spodziewanych inwestycji od 1-2 mld dolarów, w zależności od sytuacji rynkowej, będzie się tam znajdowało od 3 do 8 terminali. Przez sam fakt tak dużej inwestycji, skupia ona na sobie uwagę wielu inwestorów, a w tym w szczególności inwestorów chińskich. Stąd też pomysł i realizacja stworzenia i założenia biura przedstawicielstwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w Szanghaju – mówi Michał Stupak z departamentu handlowego w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Targi TransLogistica Poland to okazja do nawiązania biznesowych kontaktów, jak również możliwość znalezienia przewoźnika dla swojego ładunku czy dostawcy kompleksowych usług logistycznych.

– Z roku na rok widzimy większy potencjał Polski. Firma, kiedy powstawała 20 lat temu w Niemczech, głównie specjalizowała się w transportach właśnie w Niemczech, Francji, w Hiszpanii. W tym momencie widzimy ogromny potencjał, dlatego teraz rozwijamy się głównie w Polsce – mówi Sylwia Stańczyk z Hegelmann Transporte, zajmującej się przeprowadzaniem transportów w całej Europie aż do granicy chińskiej.

Nowością tegorocznej edycji TransLogistica Poland są targi pracy TransLogistica Jobs dedykowane wyłącznie branży Transport-Spedycja-Logistyka. Ideą przedsięwzięcia jest zgromadzenie z jednej strony wiarygodnych pracodawców, oferujących nowe miejsca pracy i rozwój zawodowy, a z drugiej strony specjalistów i osób poszukujących zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego w tej branży. To również miejsce dla absolwentów i studentów uczelni wyższych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy i myślą o związaniu swojej kariery z rynkiem usług TSL.

Na targach 7 listopada obfitował będzie w praktyczne porady, i wskazówki skierowane do przewoźników, właścicieli i menedżerów firm transportowych. Omówione zostaną m.in.: zmiany w ustawie o transporcie drogowym, rozliczanie czasu pracy, kontrole GITD i PIP czy kwestie związane z zatrudnianiem obcokrajowców. 8 listopada, czyli trzeci dzień targów, poświęcony będzie natomiast technologiom w branży TSL oraz temu, jak optymalizacja wynikająca z wdrażania nowych technologii prowadzi do realnych oszczędności w przedsiębiorstwie.

Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki – TransLogistica Poland odbywają się po raz VI. Wydarzenie potrwa do czwartku.