GospodarkaMorska.tv

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca

opublikowano: 28 czerwiec 2018
Facebook Twitter Google Email

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.

– Balt Military Expo to najwszechstronniejsza w Polsce odpowiedź na potrzeby rozwojowe i związane z procesem modernizacji procesy zachodzące w Marynarce Wojennej – mówił podczas ceremonii otwarcia Adam Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Podkreślił, że targi skierowane są do Marynarki Wojennej RP i innych rodzajów wojsk, a także: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędów Morskich, Służby Celnej, Służby Więziennej, jak również do organów administracji publicznej i związanej z zarządzaniem kryzysowym oraz służb ratowniczych.

Podczas targów wręczono Pierścienie Stulecia Niepodległości RP – wyróżnienie Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, przyznawane za zasługi na rzecz bezpieczeństwa, dobra publicznego, rozwoju gospodarki oraz wizerunku Polski. Otrzymali je metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, Piotr Soyka, prezes zarządu Remontowa Holding S.A., oraz Adam Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, promującą produkty o najwyższej użyteczności dla Sił Zbrojnych RP i służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi oraz unikalnymi walorami eksploatacyjnymi. Wyróżnienie to za niszczyciela min Kormoran II trafiło do konsorcjum, w skład którego wchodzą: Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i PGZ Stocznia Wojenna. Konsorcjum to otrzymało również Nagrodę Grand Prix im. kontradmirała Xawerego Czernickiego.

Targi były okazją do nawiązania bezpośredniej współpracy pomiędzy firmami. Przykładem jest Saab, który w poniedziałek podpisał ze spółką HG Solutions umowę na produkcję i dostawy wyposażenia dla okrętu rozpoznania radioelektronicznego Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej, który budowany jest przez stocznie z Polskiej Grupy Zbrojeniowej: SR Nauta i PGZ Stocznię Wojenną.

Wśród wielu wystawców, swoje stoisko na targach miał także projekt INTERMARE, promujący targi, warsztaty, wyjazdy studyjne, bazę danych online oraz narzędzia kojarzące przedsiębiorców z regionu Południowego Bałtyku. Swoje produkty przedstawiali tam m.in. PARTNER-SHIP oraz Phoenix Poland.

Targom towarzyszyły liczne konferencje. Wśród nich znalazła się m.in. VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Jej celem była „budowa platformy wymiany wiedzy między przyszłymi użytkownikami, przemysłem i instytucjami naukowo-badawczymi krajów nadbałtyckich”, a główną poruszaną tematyką – „rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego”. Udział w niej wzięło 250 uczestników z 11 krajów reprezentujących 47 instytucji naukowych.

Częścią Balt Military Expo była także 4. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego Rescue Expo, podczas której zaprezentowano najnowsze trendy i standardy postępowania podczas prowadzenia działań w ratownictwie i medycynie ratunkowej oraz wymieniono doświadczenia pomiędzy środowiskiem naukowym, producentami, dostawcami i użytkownikami sprzętu.
Wydarzeniu towarzyszyły ćwiczenia i pokazy ratownicze. Targowa publiczność może także zwiedzać okręty Łotewskiej i Litewskiej Marynarki Wojennej oraz polski okręt rakietowy ORP Piorun.

15. Bałtyckie Targi Militarne odbyły się w centrum wystawienniczo-kongresowym Amber Expo. Poza polskimi firmami i instytucjami, udział w nich wzięli czołowi producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z: Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Szwecji, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Targi wizytowane były również przez kadrę dowódczą i korpus oficerski Wojska Polskiego, formacje podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wysokiej rangi przedstawicieli zagranicznych, związanych z branżą militarną.