GospodarkaMorska.tv

130 000 t ropy z Iranu w gdańskim Naftoporcie. Trafi do płockiej rafinerii

opublikowano: 13 kwiecień 2018
Facebook Twitter Google Email

130 000 t ropy z Iranu dotarło w piątek do Naftoportu w Gdańsku. Dostawa przeznaczona jest dla PKN ORLEN. Do Polski z wyspy Kharg płynęła prawie miesiąc.

– Realizujemy nasze cztery cele: bezpieczeństwo paliwowe państwa, bezpieczeństwo dostaw PKN Orlen, dywersyfikacja oraz jak najlepszy rodzaj surowca, byśmy wykonywali jak najlepsze wyroby. Ale to nie jest nasze ostatnie słowo – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Ropę przeznaczoną dla płockiej rafinerii przywiózł tankowiec Delta Kanaris. Jednostka ma 274 m długości, 48,04 m szerokości oraz 13,2 m zanurzenia. Jej nośność to 157 563 t. Zbiornikowiec został zbudowany w 2010 r., pływa pod grecką banderą.

– Wprowadzenie takiego zbiornikowca do Naftoportu jest dla nas operacją standardową, aczkolwiek wymaga sprawnego zgrania działania wielu ekip. Kiedy statek zostanie przycumowany do nabrzeża, odbywają się odprawa celno-graniczna, próby jakościowe i ilościowe ładunku – tłumaczy Paweł Wolny, zastępca kierownika Bazy Paliw w Naftoporcie.

Powiedział, że do tankowca Delta Kanaris podłączone zostaną trzy ramiona przeładunkowe, które pozwolą na osiągniecie raty przeładunkowej do 10 000 m3 na godzinę. Przeładunek statku powinien zająć około doby.

Jak poinformował w komunikacie PKN ORLEN, ropa z Iranu jest lżejsza od rosyjskiej i zawiera mniej siarki. Umożliwia to produkcję relatywnie dużej ilości tzw. produktów białych, czyli nafty i oleju napędowego oraz benzyny.

Irańska ropa ma zostać przerobiona w Płocku jeszcze przed majówką. Zanim to jednak nastąpi, przejdzie wieloetapowe analizy. Najpierw za pomocą zaawansowanych narzędzi i modeli zbadane zostaną bezpieczeństwo oraz opłacalność przerobu. Posłużą do tego teoretyczne dane otrzymane od dostawcy. Jeżeli badania wypadną pozytywnie, na bazie dostarczonych do laboratorium próbek ustalane będą szczegółowe parametry procesu przerobu, w tym m.in. optymalna mieszanka z rosyjską ropa REBCO.

Rafinerie Grupy ORLEN przerabiały już ropę pochodzącą m.in. z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Nigerii i Norwegii. W październiku do Płocka trafiła natomiast amerykańska ropa WTI z pierwszego ładunku po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca. PKN ORLEN informuje, że konsekwentnie bada możliwości zakupu i komplementarność różnych gatunków ropy ze stosowanymi w swoich europejskich rafineriach technologiami.

Rafinerie Grupy ORLEN obecnie zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Saudi Aarbian Oil Company, Tatneft Europe AG, Rosneft Oil Company oraz dostaw spotowych – doraźnych, na zmówienie.

W grudniu 2016 r. PKN ORLEN kupił 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light przeznaczony dla płockiej rafinerii. Spółka podkreślała wtedy, że nawiązana współpraca z Irańską Narodową Kompanią Naftową jest elementem strategii płockiego koncernu, która „ma na celu budowę relacji handlowych z największymi producentami ropy na świecie oraz otwarcie na różne kierunki dostaw”.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

W grudniu 2016 r. PKN ORLEN zawarł aneks do umowy z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii – handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft na dostawy ropy do czeskiej rafinerii w Litvinowie z grupy Unipetrolu, w którym płocki koncern posiada obecnie ponad 94 proc. udziałów. Kontrakt dotyczy dostaw ropy REBCO w ilości od 1,62 mln ton do maksymalnie 3,96 mln ton od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.

Wcześniej, z końcem grudnia 2015 r., PKN ORLEN podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy są realizowane rurociągiem do rafinerii w Płocku od 1 lutego 2016 r. i mają potrwać do 31 stycznia 2019 r. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie dla tamtejszej rafinerii ORLEN Lietuva z grupy płockiego koncernu.

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma również kontrakt z Tatneft Europe zawarty także w grudniu 2015 r. Zgodnie z tym kontraktem, dostawy ropy bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i mają trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

PKN ORLEN jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Grupa ORLEN zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach – w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka ORLEN Lietuva – to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.