GospodarkaMorska.tv

„Uśmiechnięta” AIDAmar po raz kolejny w Porcie Gdynia

opublikowano: 06 czerwiec 2019
Facebook Twitter Google Email

Sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia w pełni. We wtorek po raz trzeci zawinęła tam „uśmiechnięta” AIDAmar. To najbardziej popularny statek pasażerski tego roku – łącznie przypłynie do gdyńskiego portu aż 16 razy.

AIDAmar ma 253,22 m długości, 38,17 m szerokości, 7 754 t nośności oraz 71 304 GT. Statek został zbudowany w niemieckiej stoczni Meyer Werft w 2012 r. Jego matką chrzestną jest wyłoniona w drodze konkursu Sissi Kuhlmann. Jednostka należy do Carnival Corporation & PLC, a jej operator to AIDA Cruises.

Wycieczkowiec pływa pod włoską banderą na Karaiby, do Europy Zachodniej oraz po Morzu Śródziemnym i Morzu Bałtyckim. Obecnie trwa 10-dniowy rejs po Bałtyku, z początkiem i końcem w Rostocku-Warnemünde w Niemczech. Z Gdyni statek popłynął do: Tallina, Sankt Petersburga, Helsinek, Sztokholmu i Kopenhagi. Rejs zakończy 13 czerwca.

AIDAmar to szósty statek klasy Sphinx. Jego siostrzane jednostki to AIDAblu, AIDAstella i AIDAsol. Wycieczkowiec ma łącznie 14 pokładów. Spośród 1 097 kabin, większość to pokoje z balkonami, które można rezerwować w 24 kategoriach.

Statek może zabrać na pokład ponad 600 członków załogi oraz 2 194 pasażerów. Przygotowano dla nich liczne atrakcje. Wśród nich m.in. restauracje i bary, kino 4D, butiki, kasyno, baseny, SPA i bibliotekę. Na pokładzie statku znajduje się także boisko przeznaczone do koszykówki i siatkówki. AIDAmar ma również własny browar. Oprócz załogi, pasażerów obsługują humanoidalne roboty, które m.in. witają gości, udzielają informacji o atrakcjach i promocjach na pokładzie oraz dostępnych wycieczkach. Roboty są mobilne i mówią w trzech językach: angielskim, niemieckim i włoskim. Potrafią także interpretować ludzkie emocje na podstawie dźwięków i mimiki twarzy.

Po raz pierwszy w tym sezonie i w historii Portu Gdynia AIDAmar zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim 12 maja. Ostatni raz w tym roku zobaczymy ją 7 października – wycieczkowiec ten będzie zamykał sezon statków pasażerskich w gdyńskim porcie.

Kolejnym awizowanym wycieczkowcem jest Sapphire Princess. 290-metrowa jednostka spodziewana jest w Porcie Gdynia 12 czerwca.

W 2018 r. Port Gdynia gościł 50 dużych statków wycieczkowych, których przeciętna długość sięgała prawie 260 m. Przypłynęło na nich ponad 100 tys. pasażerów, a każdy z nich przeciętnie zostwił na Pomorzu 80 euro, co w sumie dało kwotę ok. 8 mln euro.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej poprzez promocję portu oraz atrakcji turystycznych miasta i Pomorza. To właśnie oferta turystyczna regionu przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. ZMPG uczestniczy także w targach branżowych, np. Sea Trade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA, które stanowią okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Port Gdynia od zarania dziejów Polski morskiej był portem macierzystym dla pływających pod biało-czerwoną banderą tak wspaniałych statków jak: Polonia, Kościuszko, Pułaski, Piłsudski, Sobieski, Chrobry, Jagiełło, Batory i Stefan Batory.

W 2018 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam prawie 23,5 mln t ładunków, osiągając ok. 10-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 r. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.