GospodarkaMorska.tv

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży

opublikowano: 05 kwiecień 2019
Facebook Twitter Google Email

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.

– Jest to rejs życia, na pewno nie powtórzy się przez najbliższe sto lat. Była to niesamowita możliwość zwiedzenia świata, poznania żeglarstwa na tak wielkim żaglowcu oraz poznania wielu niesamowitych ludzi – mówi Zuzanna Roś, uczestniczka Rejsu Niepodległości.

W wyprawie na zmiany udział wzięło ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Było nas tutaj na pokładzie prawie 160, więc ta liczba jest ogromna. Mieszkaliśmy w 10-osobowym pokoju, trzeba się było jakoś przyzwyczaić do tego i na początku było to dosyć trudne, ale po jakimś czasie nauczyłem się przystosowania do takich warunków, jakie są. A poza tym było sporo pracy i takiego kształtowania charakteru, kiedy na morzu był sztorm, były trudne warunki, więc takie rzeczy to było bardzo cenne doświadczenie, tego mnie rejs nauczył – mówi Tomasz Sobania, uczestnik Rejsu Niepodległości.

Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w 18 krajach i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich.

– Przede wszystkim obawiałem się laureatów, bo przyszło mnóstwo młodych ludzi z różnych miejsc w Polsce, którzy oglądali bardzo często morze z plaży, a to jest zupełnie co innego. Natomiast mnie zaskoczyli, bardzo miło mnie zaskoczyli, ponieważ się okazało, że oni byli motorem napędowym tego statku. Oni tu przychodzili: „Panie Kapitanie, co my możemy pomalować? albo czy możemy już pójść na maszty? Spokojnie, dzieciaki, spokojnie. Ale my już chcemy!” Także naprawdę, było to bardzo wzruszające, bardzo miłe – wspomina kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski, komendant Daru Młodzieży.

Co jeszcze działo się podczas Rejsu Niepodległości? Szczegóły w materiale wideo.

Rejs Niepodległości, organizowany w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się 20 maja 2018 r. w Gdyni. To drugi rejs Daru Młodzieży dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.