GospodarkaMorska.tv

Najnowsze:

Relacje TV:

Wodowanie megabloku kadłuba nowoczesnego wycieczkowca w stoczni CRIST 19 kwiecień 2018

Część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca już na wodzie. Mowa o pierwszym statku pasażerskim klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na pokład zabierze ponad 6 300 pasażerów.

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk 18 kwiecień 2018

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie przypłyną zawiną tam łącznie 74 razy.

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy 18 kwiecień 2018

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.

Polacy jedzą za mało ryb. Wolą mięso i boją się ości 16 kwiecień 2018

Konsumpcja ryb w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Cały czas mówimy mniej więcej o 12-13 kg spożywanych ryb – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl na Kongresie Rybnym, który w piątek zakończył się w Sopocie, Grzegorz Mech z GfK Polonia. Tymczasem średnia europejska to 22 kg, a światowa – 24 kg zjadanych ryb rocznie. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i składników mineralnych, dlatego badania wskazują, że na naszych talerzach ryby powinny pojawiać się przynajmniej dwa razy w tygodniu.

130 000 t ropy z Iranu w gdańskim Naftoporcie. Trafi do płockiej rafinerii 13 kwiecień 2018

130 000 t ropy z Iranu dotarło w piątek do Naftoportu w Gdańsku. Dostawa przeznaczona jest dla PKN ORLEN. Do Polski z wyspy Kharg płynęła prawie miesiąc.

Projekt pierwszego w Polsce Planu zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich do 2021 r. 13 kwiecień 2018

Jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszej wersji Planu zagospodarowania  przestrzennego wraz z Prognozą. Wyłożenie tego nastąpi w czerwcu prawdopodobnie tego roku i konsultacje tej pierwszej wersji – powiedziała w rozmowie w portalem GospodarkaMorska.pl Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni. O zasadach morskiego planowania przestrzennego oraz propozycjach i planach dla obszarów morskich w Polsce rozmawiali eksperci podczas Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego, która w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Unijna dyrektywa wymaga, aby państwa członkowskie plany przestrzenne dla obszarów morskich opracowały i wdrożyły do 2021 r.

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS 12 kwiecień 2018

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS. W I kwartale tego roku jej przerób z kierunków innych niż wschodni wyniósł aż 40%. Dla porównania w całym 2017 r. było to 22%. W ramach zwiększania dywersyfikacji dostaw w środę do Naftoportu przypłynęła kolejna ropa ze Stanów Zjednoczonych dla gdańskiej rafinerii.

Towary do Polski powinny trafiać przez polskie porty 12 kwiecień 2018

Z punktu widzenia rozwoju kraju ważne jest, aby wszystkie towary do Polski spoza europejskiego obszaru celnego trafiały za pośrednictwem polskich portów – powiedział Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas rozpoczętego w środę w Gdańsku VI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018. Ma to zwiększyć wpływy do budżetu państwa z tytułu przeładowywanych ładunków. Obecnie duża część z nich trafia na polski rynek za pośrednictwem portów Europy Zachodniej, głównie portu w Hamburgu.

Kwiecień pod znakiem żeglugi śródlądowej 05 kwiecień 2018

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiedziano dwa kwietniowe wydarzenia dotyczące rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Podczas spotkania Minister Marek Gróbarczyk zaprezentował również bieżące działania w obszarze żeglugi śródlądowej oraz plany na przyszłość.

Ponad 170 tys. t drewna przeładowano już w gdyńskim porcie w tym roku. Wiatrołomy płyną m.in do Niemiec 03 kwiecień 2018

Ponad 170 tys. t drewna przeładowano w Porcie Gdynia od początku roku. Dla porównania w 2017 roku przeładowano tam łącznie 234 tys. t tego surowca. Drewno pochodzi m.in. z nawałnicy, która w sierpniu ubiegłego roku przeszła nad Pomorzem.