GospodarkaMorska.tv

Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie. Port Service edukuje ekologicznie

opublikowano: 22 grudzień 2017
Facebook Twitter Google Email

Port Service na rzecz edukacji ekologicznej. W środę poznaliśmy zwycięzców organizowanego przez spółkę konkursu pn. „Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie”. Jego celem było m.in. zwrócenie uwagi młodych ludzi na odpady niebezpieczne i kształtowanie wśród nich ekologicznych postaw. Wpłynęło prawie 300 prac: plakaty, gry i filmy. Ideę konkursu wspiera portal GospodarkaMorska.pl.

– Konkurs był kierowany przede wszystkim do uczniów: od klasy pierwszej do klasy ósmej oraz techników i liceów. Świadomość młodych ludzi często jest o wiele większa niż osób, z którymi na co dzień się spotykamy w branży. Możemy być z tego dumni i będziemy kontynuować ten projekt. Wierzymy, że przyszły rok zgromadzi równie dużo uczestników – mówi Paweł Król, prezes Port Service.

Jury nie miało łatwego zadania. Po długich obradach udało się wyłonić zwycięzców.

– Zrobiłem filmik, aby powiedzieć w ogóle, co to są odpady niebezpieczne, aby uświadamiać młodych ludzi, bo zapewne nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że takie odpady otaczają nas w życiu codziennym – mówi Rafał Zamojski, laureat konkursu.

Uczestnicy konkursu wielokrotnie podkreślali, że był on dla nich ciekawym doświadczeniem.

– Głównie skupiliśmy się na odpadach niebezpiecznych w stosunku do odpadów promieniotwórczych, medycznych czy też takich wytworzonych w przemyśle. Musimy widzieć na co dzień, że ktoś nam o tym przypomina, a nie tylko raz w roku – mówi Marcin Dampc, zdobywca III miejsca w konkursie.

– Chcemy się jak najbardziej rozwinąć teraz, a ten konkurs to była dla nas taka szansa po prostu, żeby przedostać się przez ten tłum ludzi – jakoś może nas zauważą – mówi Jakub Klein, uczestnik konkursu.

Lista zwycięzców oraz zdjęcia z obrad jury znajdują się tutaj.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Firma Port Service powstała w 1957 r. na skutek ratyfikacji konwencji o ochronie środowiska morskiego. Jej celem od samego początku była ochrona wód Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami generowanymi przez działalność stoczni, portów oraz żeglugi. Od 2003 r. do dzisiaj spółka eksploatuje nowoczesną stację termicznej obróbki odpadów, która umożliwia utylizację m.in. niebezpiecznych odpadów medycznych i weterynaryjnych. W latach 2012-2015 przeznaczono 12 mln zł na poprawę jakości funkcjonowania spalarni. Planowane są także dalsze modyfikacje procesów przetwarzania odpadów.