GospodarkaMorska.tv

Nowoczesny żaglowiec z Polski w drodze do Algierii. Jest wyjątkowy

opublikowano: 18 listopad 2017
Facebook Twitter Google Email

El Mellah w drodze do Algierii. Nowoczesny żaglowiec ze stoczni Remontowa Shipbuilding w piątek opuścił Gdańsk. Przed nim długi pierwszy rejs i sprawdzian dla algierskiej załogi.

Fregata El Mellah jest wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, jednostka powstała na zamówienie Marynarki Wojennej Algierii, stając się tym samym okrętem szkolnym. Algierczycy docenili umiejętności pracowników polskiej stoczni i doświadczenie projektanta Zygmunta Chorenia i to właśnie im powierzyli budowę tej niezwykłej jednostki. Dalej, El Mellah to tysięczny statek zwodowany w stoczni Remontowa Shipbuilding 7 listopada 2015 r. I wreszcie, jego nowa załoga szkoliła się na polskim Darze Młodzieży pod czujnym okiem wykładowców z Akademii Morskiej w Gdyni. Zdobyte umiejętności pozwoliły jej teraz bezpiecznie wyruszyć do Algierii. Jak powiedział Piotr Soyka, współwłaściciel i prezes Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING, podczas uroczystości podniesienia bandery na żaglowcu , „takiego statku w tej stoczni jeszcze nie budowano”.

El Mellah ma 110 m długości, 14,5 m szerokości, a jego powierzchnia ożaglowania to 3 000 m kw. Prędkość fregaty pod żaglami przy wietrze o sile 6 stopni w skali Beauforta wynosi około 17 węzłów. Jej najwyższy stalowy maszt ma 54 metry. Trzeci maszt jest jednocześnie kominem żaglowca. W ten sposób projektanci, czyli biuro projektowe Choreń Design & Consulting, uniknęli uciążliwego odprowadzania spalin poprzez boczne wydechy umieszczone na poziomie pokładu.

Dzięki zastosowaniu sterów strumieniowych z przodu i z tyłu fregaty manewrowanie nią jest łatwe. W przeciwieństwie do stawiania żagli. Przy tej operacji algierscy kadeci muszą polegać na sile własnych mięśni.

„Algierczyk” zabiera na pokład 222 członków załogi, w tym 120 kadetów Akademii Marynarki Wojennej z Tamenfoust w Algierii, wśród których znajdzie się 40 kobiet. W pierwszym rejsie towarzyszy im 8 członków załogi Daru Młodzieży, którzy będą czuwać, by algierska fregata bezpiecznie dotarła do macierzystego portu.

Okręt szkolny został zamówiony za pośrednictwem wojskowej firmy Cenzin, specjalizującej się w handlu sprzętem wojskowym i bronią. Dołączy do floty algierskiej marynarki wojennej, w celu wzmocnienia systemu szkolenia i praktyk załóg.

Oferta szkoleniowa dla Algierczyków opracowana została pod kierunkiem byłego komendanta Daru Młodzieży i prorektora ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni kpt. ż.w. Henryka Śniegockiego. Specjalne szkolenie przeszło około 80 algierskich praktykantów – oficerów, podoficerów i marynarzy. Polegało ono na dwumiesięcznym szkoleniu teoretycznym, dwumiesięcznym szkoleniu na Darze Młodzieży, a następnie dwumiesięcznym szkoleniu już na algierskiej fregacie.

El-Mellah to kolejny żaglowiec Zygmunta Chorenia, jednego z najwybitniejszych konstruktorów żaglowców na świecie. Na swoim koncie ma on kilkadziesiąt jednostek napędzanych wiatrem. Wśród nich m.in. takie jak: Aleksander von Hunboldt, Fryderyk Chopin, Royal Clipper, Mir, Dar Młodzieży i Flying Clipper.

Fregata El Mellah, oprócz doskonalenia rzemiosła morskiego i nawigacyjnego, będzie pełniła także funkcje reprezentacyjne oraz uczestniczyła w międzynarodowych zawodach i regatach.

El-Mellah, czyli po arabsku „żeglarz”, dołączy do najszybszych i największych żaglowców szkolnych świata.