GospodarkaMorska.tv

Gdyńskie suwnice coraz bardziej popularne na świecie. Kolejna partia popłynie do Stanów Zjednoczonych

opublikowano: 09 sierpień 2017
Facebook Twitter Google Email

Z Gdyni do Charleston. W Gdyni trwa załadunek suwnic RTG przeznaczonych dla South Carolina Ports Authority (SCPA). To urządzenia od wielu lat doceniane na całym świecie.

– Ładujemy cztery ostatnie z 12 suwnic zbudowanych w Gdyni dla SCPA. W terminalu w Charleston mają ich już 41 – mówi Marek Dębkowski z Konecranes.

Suwnice RTG dostarczyła firma Konecranes, a za ich montaż odpowiedzialna była firma El Professional.

– Początki były dosyć trudne, bo to było dla nas coś nowego, ale ostatnie sztuki montowaliśmy już bardzo szybko – tłumaczy Daniel Lewkowicz z El Professional.

Urządzenia będą pracowały w terminalu Wando Welch. Mają udźwig do 50 t oraz mogą składować kontenery na pięć warstw i w sześciu rzędach. Dodatkowo wyposażone są w specjalny mechanizm zapobiegający zderzeniom kontenerów. Specjalna konstrukcja gwarantuje także bardzo dobrą stabilność suwnic.

Za załadunek suwnic odpowiedzialna jest firma Transfennica Polska. Urządzenia popłyną do USA statkiem Stadiongracht. To drobnicowiec należący do armatora Spliethoff. Jednostka ma 173,18 m długości, 25,3 m szerokości oraz 10,74 m zanurzenia. Został wybudowany w 2000 r i posiada klasę lodową 1A. Statek o ładowności 21 000 DWT wyposażony jest w boczne furty oraz składane międzypokłady umożliwiające tworzenie dowolnych i niezależnych przestrzeni ładunkowych, wykorzystywanych głównie do przewozu papieru. Dodatkowo zainstalowano na nim trzy dźwigi o zasięgu 14, 18,6 i 30 m.

Armatorem statku jest Spliethoff’s Bevrachtingskantoor B.V. z Amsterdamu. Do Grupy Spliethoff należy Transfennica Polska, która, oprócz obsługi serwisów ro-ro na Bałtyku oraz na Morzu Północnym, jest także agentem Spliethoffa w Polsce.

Z Gdyni Stadiongracht wypłynie w środę wieczorem. Po drodze zawinie do Finlandii po papier, a następnie popłynie prosto do USA.

To już kolejne suwnice ładowane w Gdyni dla zagranicznych odbiorców. W czerwcu cztery specjalistyczne urządzenia popłynęły do Nowego Jorku, gdzie będą pracowały w zakładzie oczyszczania miasta. 13 kontenerowych wozów podsiębiernych dostarczono także do terminalu kontenerowego Maher Terminal w amerykańskim porcie Newark. Rekordowy kontrakt podpisał również Portowy Zakład Techniczny. W ciągu trzech lat do amerykańskich terminali  kontenerowych w Wirginii i w Norfolk dostarczyć ma aż 84 automatyczne suwnice samobieżne RTG.