GospodarkaMorska.tv

Drugi największy kontenerowiec świata zacumował w Gdańsku. Niesamowity widok

opublikowano: 11 październik 2017
Facebook Twitter Google Email

OOCL Germany już w Gdańsku. Drugi największy kontenerowiec świata zacumował w terminalu kontenerowym DCT w środę rano. Jego pojemność to aż 21 413 TEU.

Kontenerowiec należy do floty Orient Overseas Container Line, wchodzącej w skład największego na świecie aliansu żeglugowego Ocean Aliance. OOCL Germany ma 399,9 m długości, 58,8 m szerokości oraz 16 m zanurzenia. Jego chrzest odbył się pod koniec sierpnia w koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries.

OOCL Germany będzie regularnie pływał w serwisie LL1, który łączy porty Dalekiego Wschodu z Gdańskiem. Serwis ten obsługiwany jest przez 11 statków, z czego sześć należy właśnie do OOCL. Najnowsze i największe kontenerowce tego armatora będą sukcesywnie wprowadzane do serwisu w tym i w przyszłym roku.

Kontenerowce w ramach serwisu LL1 wpływają do Gdańska co tydzień we wtorki, a wypływają w czwartki. Na trasie odwiedzają m.in. porty: Szanghaj, Ningbo, Xiamen, Yantian, Singapur, Felixtowe i Rotterdam. Podróż z Singapuru do Gdańska trwa 25 dni, z Szanghaju 35 dni, a cały rejs w obie strony – 77 dni.

Pierwszym z serii sześciu zamówionych w 2015 roku przez OOCL kontenerowców był OOCL Hongkong. Jednostka po raz pierwszy gościła w gdańskim DCT w czerwcu.

Serwis LL1 realizowany jest w ramach aliansu żeglugowego Ocean Alliance, którego obsługę w Gdańsku rozpoczęło zawinięcie 9 maja statku OOCL Tianjin. W skład aliansu wchodzą linie: CMA CGM Group, Cosco Shipping, OOCL oraz Evergreen. Alians został zawiązany pomiędzy armatorami na 10 najbliższych lat. Oferuje w sumie 40 nowych serwisów żeglugowych na całym świecie, a jego flotę stanowią aż 323 statki kontenerowe, z czego 66 jednostek obsługuje trasę Azja-Północna Europa.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk rozpoczął działalność w 2007 r. Wtedy jego zdolność przeładunkowa wynosiła 500 000 TEU. Obecnie są to 3 000 000 TEU, co czyni go największym głębokowodnym terminalem na Bałtyku. Roczna zdolność przeładunkowa została podwojona dzięki uruchomieniu pod koniec ubiegłego roku nowego głębokowodnego nabrzeża przeładunkowego (T2).

W 2016 roku w DCT przeładowano 1,3 mln TEU. Obecnie terminal dysponuje głębokowodną linią nabrzeżową o długości 1,3 km. Rocznie obsługuje ponad 460 statków, w tym 100 największych kontenerowych statków oceanicznych świata.