GospodarkaMorska.tv

Będzie lepszy dostęp do portów w Gdańsku i w Gdyni

opublikowano: 07 grudzień 2017
Facebook Twitter Google Email

Zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych oraz częstotliwości przewozu towarów do portów w Gdańsku i w Gdyni zapowiedział w środę w Gdańsku podczas konferencji prasowej Damian Makowski, dyrektor projektu PKP PLK SA. Realizację inwestycji o wartości ok. 1, 4 mld zł umożliwić mają środki pozyskane z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF), które w 84 % pokryją ich koszty. Zakończenie prac zaplanowano w 2020 r.

– W samych miastach Gdańsk, Gdynia będą dwa projekty w ramach CEF związane z modernizacją stacji portowych. To znacząco wpłynie na dostępność do portów, ponieważ stan torów i w ogóle całego układu komunikacyjnego w tej chwili nie przystaje do potrzeb transportu morskiego i chcemy doprowadzić do tego, aby te grupy torów i możliwości przewozowe obu stacji pozwalały na jak największe wykorzystanie możliwości przeładunkowych portów – mówi Damian Makowski, dyrektor projektu PKP PLK SA.

Makowski poinformował, że prace dotyczyć będą modernizacji linii kolejowych o długości 17 km (160 km torów na obu stacjach portowych). Przebudowane zostaną tory, rozjazdy oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Zaplanowano także elektryfikację linii. Infrastruktura ma być dostosowana do obsługi dłuższych i cięższych składów towarowych, co zapewni sprawniejszą obsługę większej masy ładunków.

Koszt realizacji projektu w Porcie Gdańsk to 579 mln zł. Zmodernizowane będą stacje portowe: Gdańsk Port Północny, Gdańsk Kanał Kaszubski oraz Gdańsk Zaspa Towarowa (Gdańsk Wiślany). Na modernizację stacji Port Gdynia PKP PLK SA uzyskały natomiast 850 mln zł. Przebudowanych ma być ok. 120 km torów i 355 rozjazdów, co znacznie poprawi dostępność do portu.

Makowski podkreślił, że podczas modernizacji stacji będzie zapewniona pełna obsługa wszystkich partnerów na terenie obu portów. Nie obędzie się jednak bez pewnych ograniczeń.

Przetarg na roboty budowlane spółka planuje ogłosić w maju przyszłego roku, a umowę z wykonawcą podpisać w grudniu.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA to dziś największy beneficjent unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF). Obecnie spółka realizuje 17 projektów związanych z modernizacją kolejowych tras o łącznej wartości 3,33 mld euro. Wraz z najnowszymi projektami zatwierdzonymi w połowie roku na 21 inwestycji o wartości ponad 4 mld euro uzyskano już z unijnej kasy prawie 3,44  mld euro.