GospodarkaMorska.tv

BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie

opublikowano: 13 wrzesień 2017
Facebook Twitter Google Email

Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.

Jak zgodnie podkreślają wystawcy, targi BALTEXPO to okazja do spotkań, wymiany doświadczeń i prezentacji nowych technologii. To na nich m.in. dzięki rozmowom z użytkownikami prezentowanych rozwiązań, można poznać potrzeby branży oraz pozyskać nowe kontrakty.

Ekologiczna żegluga


Zdaniem Andrzeja Buczkowskiego z WärtsiläPolska coraz więcej armatorów decyduje się na zastosowanie na jednostkach technologii dual fuel, czyli silników dwupaliwowych.

– Okazało się, że jest to technologia bardzo przyjazna środowisku, sprawna i sprawdzona. Na początku na słowo „gaz” armatorzy bardzo się boją, jednak po odpowiednim szkoleniu załogi właściwie nie chcą pływać na innym paliwie jak gazowe – tłumaczy Andrzej Buczkowski z Wärtsilä Polska.

Dronowe inspekcje

DNV GL Poland opracowała nowoczesną technologię inspekcji statków za pomocą dronów. Znacznie ograniczyło to koszty, ponieważ wyeliminowało konieczność budowania wysokich rusztowań. Dodatkowo czas przeprowadzania takiej inspekcji znacznie się skrócił.  Za pomocą dronów wykonuje się ją głównie na tankowcach i masowcach. Usługa została nagrodzona „Złotą Kotwicą” BALTEXPO 2017.

– Na początku zniszczyliśmy parę dronów, ponieważ spadały po zetknięciu się z konstrukcją. Udało nam się jednak opracować bezpieczny sposób przeprowadzania inspekcji i obecnie grupa z Polski wyjeżdża na zlecenia do stoczni na całym świecie – mówi Inacio Golebski wiceprezes DNV GL Poland.

Logistyka i przemysł okrętowy

Drugiego dnia targów BALTEXPO odbyły się także specjalne sesje związane z logistyką i przemysłem okrętowym. Ich uczestnicy rozmawiali m.in.  o wpływie odpowiedniej infrastruktury na rozwój gospodarki morskiej, oraz innowacyjnych rozwiązaniach w przemyśle okrętowym. We wtorek zorganizowano także seminarium dla obecnych i przyszłych kooperantów GAZ-SYSTEM w budowie morskiej infrastruktury energetycznej.

Targi BALTEXPO 2017 potrwają do środy.