GospodarkaMorska.tv

Amerykanie ponownie rozładowali sprzęt wojskowy w gdańskim porcie. Przypłynęło prawie 500 pojazdów

opublikowano: 19 listopad 2017
Facebook Twitter Google Email

Amerykański sprzęt znów w Gdańsku. Prawie 500 różnego rodzaju pojazdów przypłynęło do gdańskiego portu w piątek. Trafią teraz do amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.

– Na pokładzie USS Resolve przypłynęło 470 pojazdów na własnych kołach, reszta to są ładunki spaletowane i skonteneryzowane. Pierwszy raz operacja rozładunku wykonywana jest wewnątrz portu na Nabrzeżu Szczecińskim – mówi Zbigniew Kałdonek, prezes BLG AutoTerminal Gdańsk, firmy odpowiedzialnej za rozładunek amerykańskiego sprzętu.

Statek USS Resolve ma 190 m długości, 32,26 m szerokości oraz 10 m zanurzenia. Został zbudowany w 1994 r. Jednostka należąca do Armii Stanów Zjednoczonych wykorzystywana jest właśnie do przewozu sprzętu wojskowego. Wchodzi w skład floty American Roll-on Roll-off Carrier (ARC).

– Dostarczamy sprzęt do jednostek stacjonujących wewnątrz kraju, sprzęt pomocniczy. On zostanie załadowany na ciężarówki i dowieziony do jednostek amerykańskich – mówi Kałdonek.

Sprzęt trafi do dwóch punktów w okolicach Poznania. Tam zajmie się już nim amerykańskie wojsko, które przetransportuje go do miejsca przeznaczenia.

Jak poinformował Kałdonek, wywóz amerykańskiego sprzętu z gdańskiego portu potrwa do końca miesiąca. Ciężarówki jednak nie wrócą tam puste. Każda z nich zabierze inny sprzęt, który wraz z jednostkami wojska popłynie z powrotem do USA. Zawinięcie statku, który zabierze sprzęt do Ameryki Północnej, zaplanowane jest na 13 grudnia.

To już drugi statek z amerykańskim sprzętem, który zawinął do Gdańska. Pierwszy przypłynął do terminalu DCT we wrześniu. Kałdonek podkreślił, że gwarantem dobrej obsługi statku było ściągnięcie doświadczonych i uprawnionych operatorów z firmy BLG z Bremerhaven – niemieckiego portu, w którym dotychczas rozładowywano amerykański sprzęt. Zaznaczył, że podejmowane są starania, aby to właśnie Gdańsk stał się stałym portem wymiany amerykańskiego sprzętu.

Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI) w 2014 r., po aneksji w ukraińskiego Krymu przez Rosję. Działają m.in. w ramach operacji Atlantic Resolve, która zapewnia trwałą, rotacyjną obecność sił USA w Europie, także w regionach, gdzie znaczące amerykańskie siły wcześniej nie stacjonowały.

Na początku roku do Europy, m.in. do Polski, przybyły brygadowa pancerna grupa bojowa, brygada lotnictwa bojowego oraz oddziały logistyczne. Ich zadaniem jest wspieranie zadań wykonywanych podczas misji Atlantic Resolve. W skład brygadowej grupy bojowej weszło ok. 3 500 ludzi, ponad 900 pojazdów kołowych oraz ponad 400 gąsienicowych. Zmiany następują tak, by w regionie stale przebywały amerykańskie siły i nie było przerw między poszczególnymi rotacjami.