GospodarkaMorska.tv

W przyszłym roku małe wycieczkowce zacumują przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

opublikowano: 19 wrzesień 2017
Facebook Twitter Google Email

W przyszłym roku małe wycieczkowce mają cumować przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni – poinformował na spotkaniu z dziennikarzami podczas BALTEXPO 2017 Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Jak podkreślił, Dar Młodzieży będzie wtedy przebywał w podróży dookoła świata, dlatego to miejsce będzie wolne.

– Myślę, że to będzie atrakcja dla mieszkańców i turystów podróżujących tymi statkami – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Gdynia.

Meller poinformował także o planach rozbudowy portu do 2030 r. Wybudowana zostanie m.in nowa obrotnica oraz pogłębiony tor wodny.

– Port w Gdyni będzie portem głębokowodnym, a to z kolei ustawi nas w ekstralidze polskich portów – mówi Meller.

Dzięki budowie nowej obrotnicy do gdyńskiego portu będą mogły wpływać statki o długości do 400 m. Na lata 2018-2020 zaplanowane jest pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 280 m zewnętrznego toru podejściowego. Za prace odpowiedzialny będzie Urząd Morski w Gdyni. Planowane są także przebudowa nabrzeży przy Kanale Portowym, poszerzenie do ok. 140 m wejścia wewnętrznego portu oraz pogłębienie do 16 m akwenów wewnątrz portu.

Port Gdynia 2030

Zarząd Morskiego Portu Gdynia pracuje także nad koncepcją Portu Zewnętrznego. W jej ramach miałyby powstać dwa terminale: pasażerski oraz kontenerowy.

– Będziemy starali się poszukać partnera, który m.in. wyłoży środki finansowe, żeby taka inwestycja powstała. Myślę, że w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym uda nam się ją zrealizować – tłumaczy Meller.

Jak zapowiedział, trudno dzisiaj mówić o terminach, jednak w przypadku szybkiego znalezienia partnera czas realizacji tej inwestycji to 10 lat.