GospodarkaMorska.tv

Port Gdański Eksploatacja na dobrej drodze rozwoju

opublikowano: 03 lipiec 2017
Facebook Twitter Google Email

Nowoczesne maszyny, dźwigi i magazyny. Główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w najbliższych miesiącach planuje kolejne inwestycje. – Port Gdański Eksploatacja jest na dobrej drodze rozwoju – mówi Piotr Karczewski, prezes PGE.

Ostatnią zrealizowaną inwestycją był zakup najnowocześniejszego w Europie reachstackera. Maszyna znacznie zwiększyła konkurencyjność gdańskiej spółki.

– Urządzenie może podnosić ładunek do 45 t, przechylać kontenery do 55 stopni, to jest duża nowość. Ma również wagę oraz przystawkę hydrauliczną do ładunku slabów – tłumaczy Piotr Karczewski, prezes PGE.

Nowoczesny reachstacker bez problemu radzi sobie z kontenerami 20-, 30- i 40-stopowymi. Operuje na Nabrzeżu Szczecińskim w Gdańsku. Maszyna wyposażona jest w silnik wysokoprężny marki Volvo Penta oraz przekładnię główną marki ZF. Dzięki czterem hakom umieszczonym w narożnikach chwytnika może podnosić na wysokość 15 metrów ładunki inne niż kontenery.

Niezwykłe projekty

Port Gdański Eksploatacja to portowa spółka zajmująca się przeładunkiem różnego rodzaju towarów pomiędzy morskimi i śródlądowymi (statek, barka) a lądowymi środkami transportu (samochody, wagony). Uczestniczył m.in. w przeładunku gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole z barki na statek. Moduł ważył 167 t i miał 11 m długości. W PGE odbywał się także rozładunek kolejnych urządzeń projektu EFRA rafinerii LOTOS. Spółka zajmuje się również załadunkiem samochodów czy luksusowych jachtów, w zależności od zamówień klienta.

PGE odpowiada także za załadunek szyn, które następnie płyną statkiem do Afryki Zachodniej. Ich producentem jest huta ArcelorMittal Poland z Dąbrowy Górniczej. Port Gdańsk Eksploatacja jako jedyny w kraju obsługuje szyny o długości do 60 metrów. Poza tym przeładowuje również slaby o ciężarze do 32 t, profile stalowe, blachę w kręgach oraz inne wyroby ze stali.

Dodatkowo PGE zajmuje się załadunkiem cystern dla Arabii Saudyjskiej. Przyjeżdżają one z południa kraju, następnie są wtaczane na specjalistyczne roll trailery i na nich załadowywane bezpośrednio na statek.

Port Gdański Eksploatacja jest głównym operatorem przeładunkowym na terenie Portu Gdańsk w części portu wewnętrznego, umiejscowionego wzdłuż odcinka Martwej Wisły i Kanału Portowego, oraz wyłącznym przeładowcą na Gdańskim Terminalu Kontenerowym. Operacje przeładunkowe wykonuje na 8 nabrzeżach: WOC I, WOC II, Oliwskim, Wiślanym, Szczecińskim, Węglowym, Rudowym i Administracyjnym.