GospodarkaMorska.tv

Morski Fundusz Inwestycyjny priorytetem rządu

opublikowano: 20 wrzesień 2017
Facebook Twitter Google Email

Morski Fundusz Inwestycyjny jest priorytetem – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jego zdaniem, przygotowanie rozwiązań stabilnie finansujących branżę stoczniową i łatwych do pozyskania jest niezbędne. Jak podkreślił, Morski Fundusz Inwestycyjny w formie ustawy ma być gotowy do końca roku.

Marek Gróbarczyk był obecny podczas 19. Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO 2017.

Szef resortu zapewnił, że Morski Fundusz Inwestycyjny zostanie skonsultowany z biznesem, bo to przede wszystkim do niego jest skierowany. Ma być podstawą do kontraktowania oraz uzyskiwania bezpiecznych i długoterminowych środków na realizację budowy statków. Zdaniem Gróbarczyka, fundusz przyczyni się także do odbudowy gospodarki stoczniowej.

– Chcemy poszerzyć go przede wszystkim o inwestycje w portach, czyli przygotować fundusz oddzielny, który będzie odrębnie wspierał mniejsze porty. Nie bez znaczenia jest też fundusz żeglugi śródlądowej. Dzisiaj potrzebuje ona najwięcej środków, z jednej strony na infrastrukturę, a z drugiej – na odbudowę tonażu – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Polskie doświadczenie doceniane na świecie

Podczas BALTEXPO 2017 podpisane zostało memorandum o współpracy pomiędzy Portem w Gdańsku a Hamad Port w Katarze, największym portem na Bliskim Wschodzie otwartym na początku miesiąca. Dzięki niemu mają być m.in. otwarte nowe morskie połączenia. Jak podkreślił Gróbarczyk, współpracą zainteresowana jest także Indonezja. Kolejne kierunki to Afryka czy Ameryka Południowa.

– Prowadzimy bardzo intensywną politykę związaną z kontaktami międzynarodowymi, w celu przede wszystkim pokazania walorów i potencjału, które drzemią w naszych stoczniach oraz zakładach – mówi Gróbarczyk.

W tym roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej po raz pierwszy było współorganizatorem targów BALTEXPO. To najstarsze i największe w Polsce wydarzenie poświęcone gospodarce morskiej. Tę edycję odwiedziło ponad 4 000 osób.